Czym myć kafelki żeby błyszczały?

Aby zachować jak najdłużej w dobrym stanie kafelki, należy je czyścić zaraz po zabrudzeniu. Najlepiej nadają się do tego neutralne i zasadowe środki (np.mydło, czy płyn do mycia naczyń). Należy je stosować z umiarem, gdyż zbyt duża ilość może spowodować powstanie zacieków lub trudnych do usunięcia smug. Do czyszczenia kafelek nie powinno się używać ostrych narzędzi oraz twardych gąbek, a także środków o kwaśnym odczynie i proszków do szorowania, ponieważ mogą zniszczyć ich strukturę. Wiele słyszy się o myciu kafelków octem. Tutaj też nie należy przesadzać, bowiem ocet może doprowadzić do zmatowienia powierzchni oraz powstania pleśni w wilgotnej łazience, w której nie ma dobrej wentylacji. Czym zatem myć kafelki żeby błyszczały? Oto kilka porad.

Czym myć kafelki żeby błyszczały?

Podobny obraz

Kafelki najlepiej jest czyścić zaraz po kąpieli, kiedy osiadła na nich para wodna. Żeby kafelki błyszczały, warto dodać do wody odrobinę szamponu do włosów. Blask zapewni również pocieranie kafelek skórzaną ściereczką nasączoną wodą amoniakalną lub spirytusem z wodą. Sprawdzony sposobem, dzięki któremu kafelki błyszczą jak nowe, jest pocieranie ich olejem lnianym. Niestety jest to dość drogi sposób.

Aby nie dopuścić do powstawania zacieków oraz kamienia, należy kafelki wycierać do sucha. Miejsca zagrożone można ewentualnie zabezpieczyć wcierając wosk do polerowania karoserii samochodowej. Jeśli jednak dojdzie do powstania wapiennych zacieków, to można je przetrzeć świeżą skórką pomarańczy. Sok należy pozostawić na pół godziny, a następnie dobrze spłukać wodą. Kamień można usunąć również za pomocą octu, ale należy przy tym pamiętać, że miejsca czyszczone octem należy dokładnie wytrzeć do sucha. Czym jeszcze można myć kafelki żeby błyszczały? Na przykład wodą amoniakalną, która nada blask nawet starym kafelkom. Przy czyszczeniu amoniakiem należy założyć rękawiczki i otworzyć drzwi łazienki na oścież.