Czy pieprzyki są niebezpieczne – zdjęcia

Każdy człowiek ma na skórze pieprzyki. Którymi się martwić, a które nie są groźne? Takie pytania zadajemy sobie szczególnie wiosną oraz latem, kiedy zaczynamy wystawiać naszą skórę na słońce. Co robić wtedy z pieprzykami? Zobacz, które pieprzyki są niebezpieczne — zdjęcia.

Które pieprzyki są niebezpieczne?

W diagnozowaniu podejrzanych pieprzyków nie pobiera się wycinków. Jeżeli lekarzowi nie „podoba” się dany pieprzyk, to trzeba w uzasadnionych przypadkach usunąć go w całości, a nie tylko fragment.Co w pieprzyku może budzić niepokój? Dlaczego lekarz chce usunąć akurat ten pieprzyk, a nie ten obok? Te pytania najczęściej rodzą się w głowie pacjenta. Odpowiedź nie jest prosta. Decyzja o tym, czy dany pieprzyk wymaga usunięcia, czy nie, wymaga doświadczenia lekarza. Ostatnio coraz powszechniej stosowaną metodą jest również dermatoskopia — badanie pozwalające w powiększeniu obejrzeć „nieładny pieprzyk” i ocenić pewne jego cechy. Zlecenie takiego badania pozostaje jednak w gestii lekarza.

Jakie zatem zmiany w pieprzykach powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?

  • pieprzyk, który, nawet jeżeli występuje od dawna, zwiększa swoją średnicę;
  • pieprzyk o nierównomiernym rozmieszczeniu barwnika, tzn., gdy w obrębie pieprzyka występuje różna intensywność zabarwienia;
  • pieprzyki o nierównych granicach, asymetrycznych i rozmytych;
  • podkrwawianie lub pojawianie się innej wydzieliny w okolicy pieprzyka;
  • bolesność, swędzenie pieprzyka czy inna zmiana dotycząca czucia;
  • pieprzyki w tzw. miejscach nietypowych – podeszwy stóp, wewnętrzna powierzchnia dłoni, wargi, narządy płciowe.

Bardzo często pokutuje wśród pacjentów przekonanie, że takich zmian lepiej nie ruszać. Jest o zabobon, który może wyrządzić ogromną szkodę. Im wcześniej udany się do lekarza, w celu rozpoznania, tym szybciej możemy zapobiec ewentualnej szkodzie dla zdrowia.

Niebezpieczne pieprzyki – zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania: niebezpieczne pieprzyki zdjęciaZnalezione obrazy dla zapytania: niebezpieczne pieprzyki zdjęcia

Znalezione obrazy dla zapytania: niebezpieczne pieprzyki zdjęcia