Jak uszyć roletę rzymską?

Roleta rzymska sprawia, że okno w domu prezentuje się ładnie i stylowo. Jej dodatkową funkcją jest również zaciemnienie pomieszczenia. To najlepsza opcja, kiedy nie chcemy montować żaluzji. Roletę rzymską możesz kupić w wielu sklepach, jednak swoje okno możesz również udekorować sama. Chcesz dowiedzieć się, jak uszyć roletę rzymską? To bardzo proste!

Jak uszyć roletę rzymską?

Na początek należy wybrać odpowiedni mechanizm podnoszenia rolety. Do rolet lżejszych, wykonanych z delikatniejszych tkanin, zaleca się mechanizm sznurkowy. Drugą opcją jest mechanizm koralikowy, który sprawdzi się przy każdej rolecie.

Kolejny punkt to wybór mocowania. Są na to 3 sposoby:

 1. Sufitowy i naścienny — jak sama nazwa wskazuje, roleta montowana jest na suficie lub na ścianie. Najczęściej mocuje się ją za pomocą kołków o średnicy 6 mm wraz z uchwytami.
 2. Karniszowy — tutaj możemy użyć wyłącznie mechanizmu sznurkowego.
 3. Bezinwazyjny — roleta mocowana jest na specjalnych uchwytach, które nie uszkodzą ramy okiennej.

Teraz możesz przystąpić do szycia. Jak uszyć roletę rzymską? Poniżej znajdziesz instrukcję, krok po kroku.

Jak uszyć roletę rzymską? Instrukcja krok po kroku

Uszycie rolety rzymskiej nie jest skomplikowane, dlatego nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności manualnych. Na początek należy dokonać pomiarów. Nasza roleta będzie mieć 200 cm szerokości oraz 170 cm wysokości i będzie zawieszona na fiszbinach. Kolejne kroki wyglądają następująco:

 1. W przypadku rolety rzymskiej o wysokości 170 cm powinno być 5 fiszbin co 28 cm. Mechanizm ma 5 sznurków, więc w 5 miejscach na każdej fiszbinie powinno zostać przyszyte kółeczko. Będziemy potrzebować 5 sznureczków i 5 fiszbin.
 2. Do uszycia rolety rzymskiej potrzebujemy następującą ilość materiału:
  szerokość: 200 + 4 + 4 cm = 208 cm (4 cm potrzebne są na wykończenie brzegów)
  długość: 170 + 4 (podłożenie góry) + 8 (podłożenie dołu/tunel na obciążnik) + 2 (zapas)*5 (5 – ilość fiszbin) = 192 cm
 3. Bierzemy boczny brzeg i odmierzamy 4 cm. Zaprasowujemy.
 4. Zaprasowaną część składamy na pół do wewnątrz i zaprasowujemy. To samo na drugim boku. Podszywamy zaprasowane brzegi.
 5. Powtarzamy to samo na górnej krawędzi.
 6. Przymocowujemy taśmę po lewej stronie rolety rzymskiej, którą następnie przyszywamy dookoła wszystkich jej krawędzi.
 7. Odmierzamy 8 cm na dolnej krawędzi, zaginamy i zaprasowujemy. Składamy zaprasowany kawałek na pół, zaginamy do środka i zaprasowujemy.
 8. Przeszywamy zaprasowany kawałek wzdłuż bocznej krawędzi. Zostawiamy ok. 5 cm od krawędzi i szyjemy wzdłuż drugiego boku.
 9. Rozkładamy tkaninę lewą stroną do góry i zaznaczamy linie przeszycia, aby utworzyć miejsce na fiszbiny.
 10. Składamy prawą do prawej strony wzdłuż zaznaczonej linii i szyjemy 1 cm od brzegu, tworząc miejsce na fiszbinę. Całość powtarzamy.
 11. Wkładamy obciążnik w stworzony tunel przez zostawioną szparę. Przyczepiamy górny brzeg do rzepu na mechanizmie do rolety rzymskiej.
 12. Układamy roletę rzymską lewą stroną do góry, wyprostowujemy sznurki. Przyszywamy kółeczka wzdłuż sznurków do tuneli z fiszbinami.
 13. Przepuszczamy sznurki przez wszystkie kółeczka.
 14. Wieszamy roletę rzymską na oknie.