Codzienna zdrowa dawka ruchu – co zrobić, by weszła w nawyk?

Aktywność fizyczna jest nieodłączną częścią codzienności, jednak aby zachować dobrą kondycję, warto dbać o odpowiednią dawkę ruchu. Nie zawsze okoliczności sprzyjają, nie każdy też lubi ćwiczyć, trenować. Przeczytaj, co możesz zrobić, aby Twoim codziennym nawykiem stał się zdrowy ruch dopasowany do Twoich preferencji i możliwości.

Początki bywają trudne…

Osoby, które trenują regularnie po kilka razy w tygodniu, są zwykle przyzwyczajone do takiego poziomu aktywności, a brak treningu tworzy u nich niekomfortową sytuację. Kiedy natomiast nie masz wpisanej treningowej rutyny w codzienny plan dnia, rozpoczęcie regularnych ćwiczeń może wiązać się z wyjściem ze strefy komfortu. Czas, który zwykle przeznaczasz na odpoczynek czy rozrywkę, zaczynasz wykorzystywać na wysiłek fizyczny. Jednak przy odpowiednim doborze aktywności już po kilku dniach organizm przyzwyczajony do dawki endorfin wydzielających się przy aktywności zaczyna się przyzwyczajać. A endorfiny wpływają pozytywnie na dobre samopoczucie, mogą łagodzić stres czy tłumić ból, dlatego lista korzyści z treningu się wydłuża.

Znajdź ulubione sporty ruchowe

Trening powinien dawać Ci zdrową dawkę ruchu, ale także satysfakcję, radość. Dlatego przynajmniej na początku wybieraj aktywności, które są dla Ciebie atrakcyjne. Możesz też, jeżeli lubisz wyzwania, stawiać sobie cele w pokonywaniu barier czy niechęci. Na początek nawet jeżeli zamienisz codzienną jazdę samochodem do pracy czy na zakupy na spacer lub rower, będzie to krok do przodu w tworzeniu zdrowych nawyków. Kiedy masz kilka ulubionych aktywności i wybierasz je przemiennie, opaska fitness czy smartwatch Xiaomi może pomóc Ci w monitorowaniu efektywności treningu, sprawdzeniu, który ze sportów optymalnie wpływa na Twoją kondycję. Jest to możliwe dzięki pomiarowi funkcji życiowych, zliczaniu kroków czy spalonych kalorii.

Nawet w pracy siedzącej – ruszaj się!

Osoby spędzające cały dzień w pracy, zwłaszcza takiej wymuszającej określoną pozycję, również mogą, a nawet powinny postawić na ruch. Praca biurowa, najczęściej również przy komputerze wymaga regularnych przerw, by dać oczom odpocząć od ekranu. Warto te pięciominutowe chwile wykorzystać na wykonanie przynajmniej kilku ćwiczeń rozciągających, które pomogą w zachowaniu zdrowych mięśni przykręgosłupowych. Kiedy siedzisz także możesz ćwiczyć – napinając mięśnie nóg, rąk, wykonując krótkie ćwiczenia o niewielkim zakresie ruchu. Ciekawą funkcją w wielu zegarkach wyposażonych w krokomierz takich jak smartwatch Xiaomi jest możliwość przypominania o konieczności ruszenia się z miejsca, gdy zbyt długo pozostaje się w bezruchu. Dzięki niej nie narażasz się na zastój, uczucie cierpnięcia mięśni, czy inny dyskomfort wynikający z niewłaściwej pozycji ciała przez długi czas.

Inteligentne gadżety elektroniczne pomogą w działaniu

Wspomniane już kilkukrotnie różne gadżety czy aplikacje mogą być Twoim sprzymierzeńcem we wprowadzaniu zdrowej rutyny aktywności fizycznej w swoje życie. Nawet sam smartfon może posłużyć Ci jako Twój trener personalny dzięki zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Opaska smartband albo bardziej zaawansowany smartwatch Xiaomi bezpośrednio wspierają w treningu, kontrolując puls, pokonany dystans czy nawet w zależności od modelu ciśnienie krwi albo saturację. Łącząc się z programem w smartfonie, pozwalają monitorować postępy w treningu, wyznaczać cele, motywują do działania.

Rodzina, przyjaciele i znajomi są najlepszą motywacją

Choć akcesoria elektroniczne takie jak smartwatch Xiaomi mogą pomóc we wprowadzeniu regularnego ruchu do wcześniej mało aktywnego trybu życia, dla wielu osób największą motywacją są najbliżsi. To przyjaciel może wyciągnąć na długi spacer, ze znajomymi możesz pójść pobiegać czy na siłownię, a w zaciszu domowym z rodzeństwem czy dziećmi wykonać wybrany zestaw ćwiczeń, jednocześnie dobrze się bawiąc. Jeżeli w grupie osób wyznaczycie sobie wspólne cele, wzajemna motywacja i dążenie do ich realizacji może dać jeszcze więcej sił do przekraczania granic, wyższej efektywności i pełnej satysfakcji.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz