Jak poprawić wygląd zębów?

Mówi się, że zęby są naszą wizytówką. Nie dziwi więc, że uzębienie to dla wielu ludzi powód kompleksów czy nawet do wstydu. I chociaż nic nie zastąpi właściwiej higieny jamy ustnej, istnieją pewne sposoby na poprawę wyglądu zębów. Jakie?

Węgiel, paski wybielające, soda? NIE! 

W internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na poprawę wyglądu zębów. Są to przede wszystkim metody wybielające. Autorzy takich materiałów obiecują hollywoodzki uśmiech, ale ten entuzjazm warto nieco ostudzić. Co więcej, większość specjalistów odradza takie sposoby. Dlaczego? 

Domowe wybielanie zębów może być bardzo niebezpieczne. Jeśli nasza płytka jest słaba, uszkodzona lub po prostu mamy nieleczone ubytki, zabiegi wybielające mogą pogorszyć stan uzębienia. Najczęściej prowadzi to do nadwrażliwości, jednak skutki mogą być gorsze. Osłabione zęby są też bardziej podatne na działanie bakterii. 

Wybielanie oczywiście może być rozwiązaniem, jednak raczej nie domowymi metodami. Takie zabiegi powinny być przeprowadzane pod kontrolą lekarza. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie wyrządzimy sobie krzywdy. 

Stomatologia estetyczna? Jak najbardziej! 

Bezpieczną poprawą wyglądu zębów zajmuje się stomatologia estetyczna. Wbrew pozorom nie są to tylko kosztowne, prawdziwie hollywoodzkie zabiegi. Zaliczamy do nich także proste rozwiązania, często rekomendowane również podczas standardowych wizyt u stomatologa np. usuwanie kamienia. 

Najczęściej stosowane sposoby na poprawę wyglądu zębów to: 

  • skaling, 
  • piaskowanie, 
  • założenie licówek, 
  • wybielenie, 
  • założenie koron. 

Każdą z tych metod należy wykonywać tylko na zdrowych zębach lub w trakcie kontrolowanego leczenia. Warto więc wybrać gabinet profesjonalny, cieszący się dobrymi opiniami. To nic trudnego, bo wystarczy sprawdzić oceny pacjentów zamieszczane w sieci. Sprawdź hasło gabinet stomatologiczny Warszawa i zorientuj się, który jest polecany, a który nie. Uważaj jednak na fałszywe opinie: jeśli coś budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z lekarzami. 

Na czym polegają metody stosowane przez stomatologów? 

  • Skaling – usuwanie kamienia nazębnego, zazwyczaj metodą ultradźwiękową, za pomocą skalera. 
  • Piaskowanie – usuwanie osadu nazębnego za pomocą piaskarki stomatologicznej. Lekarz czyści zęby, wykorzystując do tego specjalny piasek stomatologiczny. 
  • Założenie licówek – założenie płytek, które maskują niedoskonałości uzębienia np. poprawiają kształt zębów. To metoda chętnie wykorzystywana przez celebrytów. 
  • Wybielenie – wybielać zębów można na różne sposoby i to lekarz powinien decydować o wybieranej metodzie. Dużą popularnością cieszy się wybielanie laserem. 
  • Założenie koron – jeśli zęby są uszkodzone, złamane lub przebarwione, można założyć koronę, czyli rodzaj nadbudowy na zęba. To rozwiązanie wymagające dużej ingerencji, dlatego stosuje się je tylko w określonych przypadkach.