Co warto zobaczyć na Krecie – miejsca i atrakcje

Kreta to największa grecka wyspa, która kryje w sobie wiele niesamowitych miejsc. Plaże wyróżnione Błękitną Flagą, miasta pełne zabytków, przepiękne laguny oraz pyszna kuchnia to tylko wybrane atrakcje. Co warto zobaczyć na Krecie? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Kreta — informacje o wyspie

Kreta położona jest ponad 300 km na południe od Aten. Jest to największa z greckich wysp i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Linia brzegowa wynosi 104 km i składają się na nią skaliste wybrzeża przeplatane szerokimi, piaszczystymi plażami.

Lokalna gospodarka Krety opiera się rolnictwie i turystyce. To właśnie tutaj odkryto jedne z najstarszych śladów bytności przodków człowieka. W epoce brązu wyspę zamieszkiwała cywilizacja minojska, która jest jedną z najstarszych cywilizacji w regionie Morza Śródziemnego. Turyści przybywający na wyspę mogą zobaczyć nie tylko ruiny minojskie, ale także niesamowite pozostałości starożytnej Grecji oraz ślady rządów Wenecjan i protektoratu Imperium Osmańskiego.

Co warto zobaczyć na Krecie — miejsca i atrakcje

Wąwóz Samaria

To najdłuższy suchy wąwóz w Europie (18 km), wędrówka po nim zajmuje ok. 5-6 godzin (łącznie do przejścia jest 16 km). Warto zaopatrzyć się w wygodne buty, przewiewne ubranie, czapkę oraz odpowiedni prowiant. Na miejscu znajduje się wiele punktów do odpoczynku oraz źródełek z wodą pitną.

Przez wąwóz Samaria wiedzie jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Krecie, który rozpoczyna się na wysokości około 1 227 m n.p.m., na obrzeżach górskiej wioski Omalos. Z miejsca zwanego Ksiloskalo stromymi, drewnianymi schodami schodzi się na wysokość ok. 600 m n.p.m. Po drodze warto zatrzymać się przy strażnicy św. Mikołaja. Dalej szlak wiedzie skrajem koryta rzeki Taras do opuszczonej wioski Samaria, w której stoi cerkiew z XIV-wiecznymi freskami. Szeroki wąwóz zaczyna się od tego miejsca zwężać, aby w miejscu zwanym Stalowymi Wrotami (Sideroportes) osiągnąć szerokość zaledwie 3,5 metra. W odcinku Sideresportes znajdują się trzy spektakularne skalne bramy, z których ostatnia ma 210 m szerokości i ponad 300 m wysokości. Za wrotami wąwóz przechodzi w rozległą dolinę, a szlak kończy się w nadmorskiej miejscowości Ajia Rumeli.

Park Narodowy Samaria zachwyca także bogactwem flory i fauny. Jednym z charakterystycznych zwierząt, które można zobaczyć podczas wycieczki, są dzikie kreteńskie kozy, które pojawią się czasem na skalistych szczytach gór.

Pałac Knossos

Szczególną atrakcją Krety jest pałac Knossos, a właściwie jego ruiny, które odkryte zostały dopiero pod koniec XIX w. Powstanie pałacu datuje się na szczyt okresu rozwoju cywilizacji minojskiej (2000-1400 p.n.e.).

Z zabytkiem związany jest jeden z najbardziej znanych mitów greckich. W czasach świetności pałac miał aż 1300 pomieszczeń. Według legendy, pod nim znajdował się labirynt zaprojektowany przez Dedosa, w którym legendarny król Minos miał zamknąć Minotaura (czyli człowieka z głową byka).

Knossos znajduje się około 6 km od stolicy Krety, którą jest Heraklion.

Heraklion — stolica Krety

Stolicą Krety jest popularny wakacyjny kurort – Heraklion. Miasto zostało założone w 824 r. przez Saracenów, ale podobnie jak wiele najwspanialszych nadmorskich miast na Krecie, zawdzięcza swój obecny układ architektoniczny Wenecjanom, którzy rządzili wyspą w latach 1204-1669.

Będąc w Heraklionie warto udać się do Muzeum Archeologicznego, które uznawane jest za jedno z najważniejszych muzeów w Grecji. Na uwagę zasługuje także port wenecki Rocca al Mare, w którym znajduje się średniowieczna forteca wenecka i przepiękna Fontanna Morosini. W Heraklionie znajduje się także wielki plac Platia Eleftherias, a także okazała, wenecka twierdza Koules. Heraklion ma bardzo przyjazny klimat i najlepiej zwiedzać je na piechotę.

Laguna Balos

Laguna Balos nazywana jest greckimi tropikami. Nic dziwnego bowiem jej widok dosłownie zapiera dech w piersiach. To fantastyczne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku (można tam pływać i snoorkować), jak i dla rodzin, którym zależy na spokojnym i bezpiecznym miejscu. Balos jest bardzo rozległa, ale płytka, co sprzyja spacerom i kąpielom.
Plaża laguny Balos jest unikalna, można tam dostrzec charakterystyczny, różowy piasek, a woda jest krystalicznie czysta. Gdy staniemy na wzgórzu i spojrzymy na morze, zobaczymy całą gamę odcieni niebieskiego. Błękit przy samej plaży zamienia się w turkus, turkus w szmaragd, a szmaragd w granat.

Do laguny Balos mozna dostać się samochodem, a w sezonie letnim także promem z Kissamos.

Plaża Elafonissi

To najpiękniejsza plaża Krety. Słynie z różowego piasku, który fotografowany jest na okładki przewodników po Krecie lub na pocztówki. Legenda głosi, że piasek jest różowy, ponieważ zabarwił się krwią 800 niewinnych kobiet i dzieci zabitych przez tureckiego okupanta. W rzeczywistości nabrał on bajkowej różowej barwy, ponieważ zmieszały się z nim pokruszone czerwone koralowce.

Plaża Elafonissi do złudzenia przypomina plaże karaibskie. Jest przestronna, laguna jest bardzo płytka, a woda jest krystalicznie czysta. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią długie spacery wzdłuż wybrzeża oraz dla rodzin z dziećmi.

W okolicy znajduje się wysepka o tej samej nazwie, która łączy się z lądem płytką laguną. Gdy morze jest spokojne, łatwo można tamtędy przejść i rozejrzeć się po przepięknej okolicy. Podczas przeprawy woda w najgłębszym miejscu będzie miała tylko 1,5 m. Można wtedy znaleźć endemiczne gatunki roślin oraz bardzo ciekawe zwierzęta, m.in. żółwie morskie.

W okolicy plaży znajduje się bar i kilka restauracji, a także duży bezpłatny parking.

Miasto Chania

To drugie co do wielkości miasto na Krecie, które zachwyca wenecką zabudową i przyjemnym, nadmorskim klimatem. Mnóstwo tu odrestaurowanych tureckich i weneckich kamienic, a także przyjemnych kawiarenek. Nie brakuje też piaszczystych plaż, które sprzyjają wymarzonemu relaksowi.

W mieście warto zobaczyć malowniczy port wenecki oraz atrakcyjną dzielnicę portow, gdzie znajduje się twierdza Firkas. Godnym uwagi zabytkiem jest także Meczet Janczarów, czyli najstarsza świątynia na wyspie (pochodzi z ok. XVII wieku).

Jeśli lubisz zakupy, wybierz się na halę targową , która uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Grecji. Kupisz tam lokalne wyroby, w tym kreteński miód, a także owoce, przyprawy i pamiątki. Warto także wybrac się do parku miejskiego, gdzie rosną interesujące drzewa. Można też tam spotkac małe kozy kiri kiri.