Co to jest miłość platoniczna i jak ją rozpoznać?

Miłość platoniczna to rodzaj uczucia, które łączy dwie osoby nieuprawiające seksu. Najczęściej taką miłość przeżywają nastolatkowie, którzy nie rozpoczęli jeszcze współżycia seksualnego lub swoim uczuciem obdarzyli gwiazdę muzyki, lub filmu. Co jeszcze warto wiedzieć o miłości platonicznej? Czy każdy człowiek jej doświadcza? Sprawdź!

Czym jest miłość platoniczna?

Według definicji miłość platoniczna jest miłością wyidealizowaną, wolną od seksu. Taka miłość charakteryzuje się bezinteresownością i lojalnością. Osoby kochające platonicznie często idealizują swój obiekt westchnień, przypisując mu cechy, których wcale może nie posiadać. Miłość platoniczna to raczej zakochanie się w naszym wyobrażeniu o człowieku niż w nim samym. Miłość platoniczna najczęściej bywa jednostronna. Obiekt uczuć osoby zakochanej platonicznie z reguły nie wie, że stał się obiektem czyichś westchnień.

Miłość platoniczną bardzo często opisywali pisarze, ten motyw wykorzystywany jest w literaturze jeż od epoki renesansu. Za jej prekursora uważa się Platona, zresztą od jego imienia wzięło się określenie miłości platonicznej.

Czy każdy człowiek doświadcza miłości platonicznej?

Znalezione obrazy dla zapytania miłość platoniczna

Miłość platoniczna przytrafia się najczęściej w młodym wieku, kiedy za obiekt westchnień upatrujemy sobie aktorów, muzyków, a nawet sportowców. Czasem platonicznie zakochujemy się również w swoich rówieśnikach lub osobach starszych. Taka miłość bardzo często powiązana jest z cierpieniem, ponieważ nie zostaje odwzajemniona z powodu braku więzi z ukochaną osobą. Bardzo często osoby zakochane platonicznie nie dążą do kontaktu z obiektem swoich westchnień, swoje uczucie przeżywają w ciszy i samotności.

Uczucie platonicznie przytrafia się bardzo czesto na początku związku, kiedy kochankowie są w siebie zapatrzeni i nie widzą swoich wad. Uczucia temu towarzyszące to podziw i fascynacja. I, mimo iż miłość platoniczna kojarzona jest głównie z młodymi osobami, to może się przytrafić w każdym wieku. Czasem miłość platoniczna powiązana jest z przyjaźnią.

Miłość platoniczna — rodzaje

Każdy człowiek przeżywa miłość platoniczną na swój sposób, dlatego nie można jej jednoznacznie scharakteryzować. Wyróżnia się kilka rodzajów miłości platonicznej. Oto one:

  1. Miłość platoniczna nieodwzajemniona, która najczęściej dotyka nastolatków. Do takiej miłości największą skłonność mają młode dziewczęta, które zazwyczaj zakochują się w idolach. Może to prowadzić do odcięcia się od znajomych „w realu”, kłopotów w nauce, spowodowanych całodziennym i całonocnym oglądaniem filmów z „wybrankiem” w roli głównej, słuchaniem muzyki w jego wykonaniu, oglądaniem wywiadów itp. Takie uczucie powinno z z czasem samoistnie wygasnąć i wtedy jest to normalne. Miłość nieodwzajemniona w dorosłym życiu najczęściej dotyczy zakochania się w znajomych z pracy lub w przyjaciołach, którzy są w związkach małżeńskich. Osoba zakochana może wtedy mocno cierpieć, ten stan może czasem przerodzić się w spadek nastroju oraz niezadowolenie ze wszystkich aspektów życia.
  2. Miłość platoniczna w związku, gdzie partnerzy świadomie rezygnują z seksu. Taki związek określa się „białym małżeństwem” i dotyczy on najczęściej osób aseksualnych. Jeśli jednak związek nie dotyczy osób aseksualnych, a jeden z partnerów nagle zaczyna unikać seksu, to należy znaleźć przyczyny problemu. Może to być zbyt duża obawa przed zbliżeniem, kompleksy, trudne wspomnienia z dzieciństwa związane np. z molestowaniem seksualnym w dzieciństwie.
  3. Miłość platniczna do członka rodziny — siostry, rodzica, babci czy dziadka — czy nawet szczególnie silna przyjaźń. To najczystsza odmiana miłości platonicznej, która potrafi wzmocnić rodzinne relacje.
  4. Miłość platniczna na odległość, kiedy dwie osoby nawiązują bardzo silną więź emocjonalną, ale mieszkają w dwóch różnych miejscach, a swoją znajomość kontynuują przez internet. Taka relacja ma dobroczynny wpływ, jeśli wystarcza partnerom — dobrze jest mieć osobę, która zawsze nas wysłucha, nawet jeśli jej fizycznie przy nas nie ma. Gorzej, jeśli taka znajomość przestaje nam wystarczać, a nie ma innej możliwości cieszenia się tą relacją.