Co powinno znaleźć się w pokoju niemowlaka? Porady i inspiracje dla bezpiecznego wnętrza.

adorable toddler in white nursery room

Oczekiwanie na dzień, w którym na świat ma przyjść nasze długo wyczekiwane dziecko, to czas który zazwyczaj poświęcamy na skompletowanie wyprawki dla niemowlaka oraz przygotowanie dla niego miejsca w naszym domu. Każdy rodzic marzy o tym by przygotować pokoik niemowlęcy, który będzie przytulny, piękny, funkcjonalny ale przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Inspiracji na aranżację pokoju dziecięcego jest mnóstwo ale co tak naprawdę powinno się znaleźć w takim pokoiku?

Jak urządzić pokoik dziecięcy?

Przygotowywanie pokoiku dla dziecka, które niebawem ma przyjść na świat sprawia rodzicom zwykle dużo radości i ekscytacji, jednak z drugiej strony budzi czasami obawy. Wybory akcesoriów oraz dodatków może być początkowo trudne, jednak istnieje lista artykułów które z pewnością się sprawdzą. Wyposażając pokoik niemowlęcy w te niezbędne artykuły, możesz być pewna, że stworzysz wymarzony pokój dla swojego dziecka, który będzie nie tylko atrakcyjny, uroczy, ale także bezpieczny i funkcjonalny.

Postaw na funkcjonalne rozwiązania, meble oraz dodatki powinny być tak rozplanowane w pokoju by mieć do wszystkiego swobodny dostęp. Dobrze jest przed zakupami zaplanować w którym miejscu będzie strefa snu i odpoczynku, gdzie będziesz karmić dziecko, gdzie będzie stał przewijak, a gdzie znajdować się będzie miejsce do zabawy. Miejsce do karmienia najlepiej wyznaczyć jest blisko strefy snu, a przewijak ustawić albo na łóżku, albo na komodzie nieopodal łóżeczka, taka komoda będzie pełniła bardzo praktyczną funkcję, ponieważ zmieścisz w niej wszystkie ubrania i przybory do pielęgnacji maluszka. W sklepie z ubraniami dla dzieci Lena znajdziesz szeroki wybór uroczych ubranek dostosowanych do wieku maluchów. Bez trudu dobierzesz tam ubranka zarówno do codziennego noszenia, jak i na specjalne okazje.

Kolory mają bardzo duże znaczenie w życiu i rozwoju dziecka. Urządzając pokoik niemowlęcy, postaw na stonowaną kolorystykę, tak by niemowlak nie czuł się przebodźcowany. Maluchy bardzo lubią kontrasty i wyraziste kolory, jednak te lepiej wykorzystać w dodatkach, akcesoriach i zabawkach. 

Jakie meble do pokoju dziecięcego?

Najistotniejszą cechą niemowlęcego pokoju powinno być bezpieczeństwo, taki pokoik powinien być bezpieczny zarówno dla dziecka jak i dla ciebie. Wszystkie kable i inne niebezpieczne przedmioty powinny zostać ukryte. Przedmioty, które mogą być niebezpieczne dla dziecka umieść poza zasięgiem jego wzroku i rąk. Wszystkie ostre krawędzie zabezpiecz np. silikonowymi ochraniaczami, dywan podklej taśmą lub antypoślizgową tkaniną.

Poniżej przedstawiamy listę niezbędnych rzeczy, która z pewnością się przyda:

 • łóżeczko niemowlęce z odpowiednio dobranym materacem,
 • komoda na ubranka niemowlęce,
 • przewijak,
 • organizer na pieluchy i przybory kosmetyczne,
 • fotel do karmienia,
 • lampka z delikatnym światłem,
 • gniazdko niemowlęce lub kosz mojżesza,
 • kosz na zabawki,
 • śpiworek do spania,
 • mata do zabawy,
 • rogal/poduszka do karmienia.