Co pomaga na przewiane ucho?

Przewiane ucho to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Nie leczone może nas osłabić i przerodzić się w bolesne zapalenie, czasem może pojawić się również gorączka oraz drgawki. Sprawdź, co pomaga na przewiane ucho i jak radzić sobie z bólem domowymi sposobami.

Przewiane ucho — objawy

Przewiane ucho występuje najczęściej wiosną lub wczesną jesienią, kiedy wydaje się nam, że jest wystarczająco ciepło i nie zakładamy na głowę czapki. Do przewiania może również dojść, gdy wychodzimy z domu zaraz po umyciu głowy lub kiedy wyszliśmy z basenu i nie wysuszyliśmy porządnie głowy. Konsekwencją takiego nieroztropnego zachowania może być silny ból głowy, który prowadzi oczywiście do złego samopoczucia i niemożności koncentracji. Ból może nasilać się podczas spożywania posiłków, może również wystąpić wrażenie zatkanych uszu. Przewiane ucho może przerodzić się w bolesne zapalenie, występują rzadko gorączka i drgawki.

Przewiane ucho — domowe sposoby

Przewiane ucho można leczyć domowymi sposobami. Przy pierwszych symptomach należy rozgrzać organizm. Co pomaga na przewiane ucho?

  • Gorącą kąpiel, z dodatkiem olejków aromatycznych, np. eukaliptusowego, sosnowego, miętowego lub z drzewa herbacianego, które mają działanie antyseptyczne. W czasie kąpieli ucho należy osłonić opaską, aby nie narazić go na wilgoć oraz zamoczenie. Po kąpieli należy owinąć się w ciepły szlafrok lub koc.
  • Napary do picia. Można wypić np. ciepłą herbatę z dodatkiem miodu lub soku malinowego, cytryny, imbiru i goździków. Rozgrzewająco działają również herbaty z suszu, m.in. czarny bez, lipa oraz dzika róża. W ten sposób wywołujemy tzw. sztuczną gorączkę, która w naturalny sposób powoduje, że choroba się nie rozwija.
  • Rozgrzewający okład. Zewnętrzną część ucha można posmarować olejkiem kamforowym lub Amolem, a głowę okryć chustką lub czapką. W żadnym wypadku nie należy zatykać ucha watą lub innymi zatyczkami. Ten rozgrzewający okład warto zaaplikować sobie tuż przed snem. Olejek kamforowy na zapalenie ucha można stosować również u dzieci.
  • Ciepły, suchy okład – przykładany za uchem, może przynieść ulgę. Stosowany jest zazwyczaj u dzieci.
  • Wymasowanie pleców spirytusem kamforowym lub maścią rozgrzewającą.
  • Sok z liści bazylii, który pomaga w leczeniu infekcji. Wyciśnij z liści kilka kropel soku. Przemyj delikatnie ucho, nie wprowadzaj kropel do środka. Powtarzaj zabieg dwa razy dziennie.

Przewiane ucho — kiedy do lekarza

Do lekarza należy się udać, jeśli objawy jakie daje przewiane ucho, nie ustępują 2-3 dni. Lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista laryngolog przepisuje zazwyczaj krople do uszu o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Jeśli doszło do zapalenia ucha środkowego, niezbędny będzie antybiotyk oraz środki przeciwbólowe. Przewiane ucho należy chronić przed moczeniem, nie kłaść się i na nim nie spać. Ucho należy cały czas trzymać w cieple, do czego najlepiej przyda się opaska lub czapka.

Przewiane ucho u dzieci — objawy i leczenie

Małe dzieci nie potrafią nam zwykle powiedzieć, co im dolega. Dlatego, jeśli zaobserwujesz, że dziecko chwyta się za ucho, ociera uchem o poduszkę i często płacze, może to być sygnał bólu ucha. Bardzo często przewianym uszom u dzieci towarzyszy ból brzucha, biegunka oraz wymioty. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza. Laryngolog dziecięcy sprawdzi stan kanałów usznych i stwierdzi, czy doszło do zapalenia ucha. W przypadku niemowląt zwykle przepisywany jest antybiotyk, który bierze się 5-7 dni, a objawy powinny ustąpić już po 2-3 dniach. Jeśli po tym czasie dziecko dalej narzeka na ból ucha i utrzymuje się gorączka, należy wrócić do specjalisty.

Przewiane ucho u niemowląt należy okładać suchą, ciepłą pieluszką lub ręcznikiem. Pomocne są również kompresy żelowe. W żadnym wypadku nie należy używać mokrych szmatek.

Bóle uszu występują u dzieci znacznie częściej niż u dorosłych. Dzieci mają jeszcze nieukształtowany kanał słuchowy, krótsza trąbka Eustachiusza położona poziomo powoduje, że wydzieliny z nosa mogą znaleźć ujście z gardła lub nosa bezpośrednio do ucha, w wyniku czego dochodzi do obrzęku trąbki i powstaje stan zapalny.

Problemom z uszami u dzieci sprzyja dym papierosowy oraz nieodpowiednia dieta. Warto podawać dziecku herbatki z miodem i sokiem malinowym, a do posiłków wprowadzić czosnek w takich ilościach, aby było w stanie go zjeść.