Badanie: Podejście polskich rodziców do podróżowania. Czy wychowujemy pokolenie obieżyświatów?

Okres świąteczny to doskonały moment, aby skupić się na marzeniach dzieci – w końcu wszystkim z nich życzymy ich spełnienia. Platforma do nauki języka angielskiego, Novakid, przeprowadziła badanie, aby sprawdzić, o odwiedzeniu jakich miejsc na świecie marzą najmłodsi w Polsce, oraz jak rodzice podchodzą do organizacji rodzinnych podróży. Pomimo pewnych wyzwań związanych z planowaniem i realizacją wypraw, wspólne podróże stanowią świetny sposób na przekazywanie dzieciom cennych wartości, takich jak otwartość na świat, znajomość obcych języków czy umiejętność budowania międzynarodowych przyjaźni. Warto o tym pamiętać, przygotowując świąteczne niespodzianki.

Przy świątecznym stole często rozmawiamy o noworocznych planach i miejscach, które chcielibyśmy odwiedzić w trakcie nadchodzących ferii zimowych lub w ramach wiosennych wypraw w poszukiwaniu słońca. Okazuje się, że jesteśmy w tym temacie bardzo aktywni. Według grudniowego badania Novakid, ponad 70% polskich rodziców podróżuje ze swoimi dziećmi kilka razy w roku, 15% zabiera swoje dzieci na wspólny wyjazd raz na dwanaście miesięcy, a nieco ponad 8% rzadko podróżuje, ale chciałoby robić to częściej. Mniej niż 2% respondentów w ogóle nie podróżuje.

Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet polskich rodziców podczas podróży. Badani przez Novakid rodzice z Polski deklarują, że zdrowie i bezpieczeństwo ich dzieci (43% ankietowanych) to kluczowy czynnik wpływający na wybór kierunku podróży. W tym aspekcie Polska wyróżnia się na tle innych krajów europejskich, gdzie ten czynnik jest mniej istotny. Ponadto, prawie 22% polskich rodziców uznaje jako istotne przy wyborze destynacji dostępność przyjaznych dzieciom aktywności, a nieco ponad 20% wskazuje na koszty podróży jako decydujący czynnik. Zaledwie niecałe 6% uważa walory edukacyjne za istotne. Warto jednak pamiętać, że podróże same w sobie mają ogromną wartość edukacyjną, otwierając dzieci na nowe doświadczenia i kultury.

Zorganizowanie interesujących aktywności dla dzieci w trakcie podróży stanowi główne wyzwanie dla polskich rodziców, zgodnie z wynikami badania. Odkrywamy, że 53% z nich uważa to za najważniejszy aspekt podróżowania. Warto zauważyć, że tylko 10% włoskich rodziców martwi się kwestią pakowania, podczas gdy dla ponad 50% polskich opiekunów jest to problematyczne.

W badaniu Novakid ujawniono także, o jakich miejscach marzą dzieci. Polskie dzieci skłaniają się ku bliższym, europejskim destynacjom, takim jak Disneyland w Paryżu czy wyprawa do Barcelony na mecz ulubionego klubu piłkarskiego. Jednak także kierunki takie jak Ameryka Północna czy Azja, zwłaszcza Japonia, cieszą się popularnością.

Podsumowując, badanie Novakid ukazuje, że polscy rodzice aktywnie podróżują ze swoimi dziećmi, przykładając wagę do ich zdrowia i bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że podróże stanowią nie tylko świetną rozrywkę, ale również skarb w dziedzinie edukacji i kształtowania postaw życiowych dzieci.