ALMODOVAR, BANDERAS I MICHAEL DOUGLAS W ARTE.TV, CZYLI SZTUKA I PASJA – TRZY FASCYNUJĄCE HISTORIE ZE ŚWIATA KINA

Świat Hollywood to miejsce, w którym krzyżują się losy trzech ikon kina: Antonio Banderasa, Pedro Almodovara oraz Michaela Douglasa. Przyjaźń i współpraca dwóch pierwszych przyniosły niezwykłe efekty w postaci wybitnych filmów, cenionych zarówno przez krytyków, jak i widzów na całym świecie. W międzyczasie ich ścieżki do sukcesu kształtowały się inaczej, zwłaszcza w przypadku Michaela Douglasa, który, będąc częścią znanego klanu aktorskiego, musiał stawić czoło stereotypom oraz cieniom sławy swojego znanego ojca.

Dokumenty „Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W Duecie” oraz „Michael Douglas: Narodziny Gwiazdy” są już dostępne na bezpłatnej platformie streamingowej ARTE.tv.

„Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W Duecie” doskonale ukazuje relację między hiszpańskim aktorem a reżyserem. Mimo że Almodovar specjalizował się głównie w kinie kobiecym, to właśnie Banderas stał się jego niezastąpioną inspiracją. Ich współpraca trwała lata, a Banderas nadawał postaciom w filmach Almodovara charakterystyczny urok i głębię. Film dokumentalny przybliża nie tylko ich zawodową, lecz także osobistą relację, pokazując, jak Banderas stał się inspiracją dla reżysera od samego początku.

„Michael Douglas: Narodziny Gwiazdy” to zapis życiowej drogi jednego z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. Film ukazuje wyzwania związane z byciem synem sławnego Kirka Douglasa, a także osobistą walkę z demonami, takimi jak uzależnienie od alkoholu. Nagroda Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2023 roku potwierdziła wyjątkowe osiągnięcia Douglasa w kinie. Dokument odkrywa niepublikowane wcześniej materiały archiwalne, rzucając światło na złożoną relację ojca i syna, a także na trudności, jakie trzeba pokonać, by zdobyć uznanie jako niezależny artysta.

Obydwa filmy są dostępne do oBEJRZENIA bez opłat na platformie ARTE.tv, pozwalając widzom zanurzyć się w fascynujących historiach kina i świata artystycznego. Linki do dokumentów:

  • „Antonio Banderas i Pedro Almodovar. W Duecie”: https://www.arte.tv/pl/videos/104769-000-A/antonio-banderas-i-pedro-almodovar/.
  • „Michael Douglas: Narodziny Gwiazdy”: https://www.arte.tv/pl/videos/108938-000-A/michael-douglas-narodziny-gwiazdy/.