Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Każdy marzy o tym, by mieć zdrowe i lśniące włosy. To, czy mamy piękne włosy zależy od kwestii genetycznych, zdrowej diety oraz pielęgnacji. Duże znaczenie ma także porowatość włosów i powinniśmy to brać pod uwagę przy dbaniu o włosy. Warto podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych wymaga od nas sporo ciężkiej pracy. Użycie nieodpowiednio dobranych kosmetyków może się skończyć zniszczeniem, albo uszkodzeniem włosów, a próby stylizacji mogą zniszczyć końcówki włosów lub spowodować naruszenie wewnętrznych struktur włosa. Co więc zrobić aby chronić włosy wysokoporowate przed zniszczeniem? Jakie kosmetyki wybrać, by wzmocnić skórę głowy i poprawić kondycję włosów wysokoporowatych? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Charakterystyka włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są dość charakterystyczne w wyglądzie i dotyku – szorstkie, matowe ze skłonnością do puszenia się i plątania. W dotyku charakterystyczna jest właśnie ta szorstkość, a to ze względu na strukturę włosa. Ta w przeciwieństwie do włosów o niskiej porowatości jest rozchodząca się zamiast opływowa. Rozchylone łuski w strukturze włosa świetnie chłoną substancje nawilżające i odżywki podczas codziennego mycia, ale ze względu na wysoką porowatość włosów chłoną także wszelkie zanieczyszczenia i charakteryzują się szybką utratą wilgoci. Można to najlepiej zauważyć po umyciu włosów. Bardzo szybko będą suche.

Włosy takie także łatwo się elektryzują i puszą, co może utrudniać lub zniszczyć zrobioną już stylizację. Ten typ włosów charakteryzuje się również trudnością w rozczesywaniu i podatnością na uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o włosy wysokoporowate – najważniejsze zasady

Każde włosy wymagają dużej dbałości i cierpliwości, a także delikatności w czasie ich pielęgnacji. Zanim przystąpimy do pielęgnacji musimy potwierdzić, że nasze włosy to włosy wysokoporowate. Najłatwiejszym sposobem, by określić porowatość włosów jest test przy użyciu szklanki wody. Napełniamy szklankę, a na powierzchni wody umieszczamy włos. Jeśli włos długo utrzymuje się na wodzie i dopiero po chwili powoli się zanurza to mamy włosy niskoporowate, jeśli włos zanurza w miarę szybko to mamy włosy średnioporowate. Jeśli tempo zanurzania jest bardzo szybkie to mamy włosy wysokoporowate.

Kolejną sprawą jest otoczenie i czynniki zewnętrzne. Warto wiedzieć, że włosów wysokoporowatych można się „nabawić”. Nieodpowiednie kosmetyki, klimatyzacja lub ogrzewanie, zła dieta, ciasne wiązanie mogą spowodować pogorszenie stanu włosów i sprawić, że ich łuski się rozszerzą.

Dbanie o wysokoporowate włosy też rządzi się swoimi prawami. Możemy je podzielić na 3 kategorie.

  • Ochrona – zwłaszcza przed czynnikami zewnętrznymi, ale także przed złymi kosmetykami.
  • Pielęgnacja – zarówno skóry głowy jak i samych włosów.
  • Rutyna – w przypadku wysokoporowatych włosów jest niezbędna. Nie można dbać o nie jedynie od czasu do czasu, albo przez krótką chwilę.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Podstawą pielęgnacji włosów przy tej porowatości jest delikatne oczyszczanie. Odpada więc mycie włosów przy użyciu mocnego szamponu pełnego detergentów, zdecydowanie bardziej odpowiedni będzie delikatny szampon, który nie niszczy włosów. Co więcej, do mycia włosów świetnie sprawdzi się metoda „kubeczka”. Polega na tym, że odrobinę szamponu mieszamy z wodą, aż do powstania piany. Tę właśnie pianę nakładamy na całej długości włosów i myjemy.

Ten typ porowatości włosów ma też niestety skłonność do szybkiego przesuszania się (z racji na mocno rozchylone łuski włosa), stąd ważne jest odpowiednie nawilżenie włosów. Oprócz szamponów i odżywek (na przykład z dodatkiem słodkich migdałów, czy pestek winogron), warto też rozważyć olejowanie włosów wysokoporowatych.

Ważna kwestia to stylizacja. Włosy wysokoporowate źle znoszą stylizację użyciem wysokich temperatur. Jak poradzić sobie z mokrymi włosami? Zazwyczaj suszarkę trzymamy zbyt blisko włosów co jednocześnie wysusza włosy i je niszczy. Są skuteczniejsze sposoby suszenia włosów. Mokre włosy zawijamy w bawełnianą koszulkę lub ręcznik i pozwalamy mu wchłonąć nadmiar wilgoci. To chroni włosy i pozytywnie wpływa na ich kondycję.

Wybierz kosmetyki do pielęgnacji włosów wysokoporowatych z drogerii internetowej Boneto

Jak widać posiadaczki włosów wysokoporowatych nie mają lekko i chcąc odpowiednio pielęgnować włosy wysokoporowate trzeba mieć dużo cierpliwości. Na szczęście nie trudno o kosmetyki przeznaczone do tego typu włosów. Oleje roślinne takie jak olej kokosowy, olej arganowy czy wysokiej jakości olej lniany, a także delikatne szampony bogate w składniki odżywcze i kwas hialuronowy, to tylko niektóre z produktów dostępnych w drogerii internetowej Boneto, które świetnie sprawdzają się przy włosach wysokoporowatych. Jeśli masz na uwadze dobro swoich pięknych włosów i szukasz składników, które lubią włosy wysokoporowate na pewno znajdziesz tam coś dla siebie.