Morsowanie – negatywne skutki oraz wpływ na stawy

Hartowanie ciała poprzez morsowanie, nazywane jest przez zwolenników tej metody „naturalną szczepionką”, ponieważ pomaga w walce z wieloma chorobami. Czasem jednak morsowanie oprócz korzyści może mieć negatywne skutki, dlatego warto najpierw sprawdzić jakie są przeciwwskazania do jego praktykowania.

Z pytaniami najlepiej zwrócić się do lekarza rodzinnego, który po przeprowadzeniu wywiadu, będzie w stanie przewidzieć czy morsowanie w naszym przypadku będzie miało negatywne skutki. Kto powinien unikać zimnych kąpieli? Na pewno wszystkie osoby z problemami kardiologicznymi, cierpiące na choroby układu krążenia, nadciśnienie, epilepsję oraz boreliozę.

Wielu lekarzy uważa również, że kąpiele w lodowatej wodzie nie są dla dzieci, ponieważ dziecko ma zbyt niską odporność i morsowanie może wywołać negatywne skutki w jego organizmie. Dlatego morsowaniu nie poddaje się dzieci do lat 6., a najlepiej poczekać  z tym do wieku nastoletniego.

Morsowanie ma bardzo duży wpływ na stawy. Lodowate kąpiele pomagają pozbyć się bólu stawów, odżywiają je i regenerują, a także zwiększają zakres ruchu. Co to oznacza? Że morsowanie nie jest tylko dla ludzi zdrowych – nawet osoby starsze narzekające na stawy mogą, a nawet powinny zażywać kąpieli w lodowatej wodzie.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply