Jak kaszel wpływa na sen i co robić, by lepiej spać?

Kaszel to powszechny objaw towarzyszący chorobom dróg oddechowych, który często męczy nie tylko w dzień, ale także w nocy. Może przez to utrudnić odpoczynek i znacząco pogorszyć jakość snu, co zazwyczaj kończy się zmęczeniem i pogorszeniem samopoczucia w kolejnych dniach. Sprawdź, jak kaszel wpływa na sen i co możesz zrobić, żeby zmniejszyć jego uciążliwość zarówno w nocy, jak i w dzień.

Kaszel w nocy a zdrowy sen

Kaszel, który męczy wieczorem, może utrudniać zaśnięcie. Jeśli drogi oddechowe są podrażnione, a gardło kłuje i drapie, ciężko znaleźć pozycję do spania, w której objawy te dokuczają w najmniejszym stopniu. Na dodatek napady kaszlu mogą przerywać nocny odpoczynek.

Wszystko to sprawia, że sen podczas chorób dróg oddechowych bywa płytki i mało efektywny. Wybudzanie się w nocy uniemożliwia przejście w fazę snu głębokiego, która jest niezbędna do regeneracji organizmu. Kolejne dni przynoszą zmęczenie i senność, bo nie masz możliwości w pełni wypocząć. Może to spowolnić cały proces powrotu do zdrowia.

Jak zapobiec napadom kaszlu w nocy?

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić lub całkowicie wyciszyć nocne napady kaszlu. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni. Powinna ona wynosić ok. 40-60% – jeśli jest mniejsza, drogi oddechowe będą nadmiernie wysychać. Dlatego warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza, który może znacząco poprawić Twój komfort oddychania.

Pij dużo płynów, żeby nawodnić organizm – co najmniej 2,5 l dziennie. Podczas choroby zapotrzebowanie na wodę wzrasta, dlatego warto przyjmować jej więcej niż zwykle. Bezpośrednio przed snem wypij szklankę czegoś ciepłego, ale nie gorącego, np. herbaty.

Zwróć uwagę na pozycję, w jakiej leżysz. Ułatwić oddychanie może lekkie podwyższenie poduszki, które poprawia drożność dróg oddechowych, zwłaszcza przy mokrym kaszlu i zatkanym nosie. Unikaj też narażenia na kontakt z substancjami drażniącymi, np. dymem papierosowym, smogiem, kurzem czy alergenami, które mogą nasilić kaszel.

Jakie leki mogą złagodzić kaszel?

Jeśli w nocy męczy Cię kaszel, zastosuj przed snem preparat przeciwkaszlowy w postaci np. syropu czy tabletek. Leki tego typu hamują odruch kaszlowy np. poprzez blokowanie bodźców docierających do mózgu z dróg oddechowych. Tak działa lewodropropizyna, która dodatkowo rozszerza lekko oskrzela, dzięki czemu ułatwia oddychanie[1].

Pamiętaj – jeśli masz mokry kaszel, nie hamuj go w dzień. Wydzielinę z oskrzeli należy odkrztuszać, żeby oczyścić z niej drogi oddechowe. Proces ten może przyspieszyć syrop na kaszel mokry, zawierający np. ambroksol. To lek, który nasila wydzielanie rzadkiego płynu i w ten sposób rozrzedza zalegający w oskrzelach śluz. Co więcej, wzmacnia też ruchy rzęsek transportujących flegmę na zewnątrz, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu oskrzeli.

Ambroksol dobrze współgra ze stosowanymi jednocześnie antybiotykami, ponieważ zwiększa ich stężenie w drogach oddechowych. Badania wykazały też jego działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, które mogą przyspieszyć powrót do zdrowia[2].

Nocny kaszel może pojawić się przy każdej chorobie dróg oddechowych. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, ponieważ często towarzyszy astmie. Dlatego, jeśli kaszel dokucza Ci przez dłuższy czas, wybierz się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, żeby ustalić jego przyczynę.

[1] Frankiewicz, T. T. (2023). Lewodropropizyna vs leki przeciwkaszlowe działające ośrodkowo. Medycyna i Życie, 10(1-4): 19-25.

[2] Kantar, A., Klimek, L., Cazan, D., Sperl, A., Sent, U., & Mesquita, M. (2020). An overview of efficacy and safety of ambroxol for the treatment of acute and chronic respiratory diseases with a special regard to children. Multidisciplinary respiratory medicine, 15(1).