Najpopularniejsze tkaniny obiciowe, które sprawdzą się w Twoim domu

Aktualnie na rynku występuje bardzo duży wybór tkanin obiciowych, które można wykorzystać zarówno do obijania mebli, ścian, tapicerki samochodowej, jak również do uszycia zasłon, poduszek lub innych dekoracji tekstylnych. Tkaniny obiciowe dzieli się ze względu na następujące kryteria: struktura i gramatura materiału, jego grubość, wytrzymałość, zastosowanie, czy też wodoodporność. Do najpopularniejszych tkanin obiciowych zalicza się: mikrofazy, plecionki, floki, tkaniny altary, szenile, żakardy, sztuczną skórę, oraz plusze.

Mikrofaza to syntetyczna tkanina z delikatnym połyskiem i meszkiem. Jest bardzo elastyczna i przyjemna w dotyku. Plecionką nazywa się tkaninę, w której gołym okiem widać splot, materiał jest dość gruby, a zarazem wytrzymały. Floki to materiał podobny do aksamitu, różni go jedynie proces powstawania. Oba są miłe w dotyku. Tkaniny altary przypominają nubuk. Bardzo łatwo je utrzymać w czystości i są odporne na ścieranie.

Tkaniny obiciowe nowoczesne wzory

Żakardy to tkaniny obiciowe nowoczesne wzory. Wyroby te charakteryzują się skomplikowanymi i dużymi wzorami. Są odporne na czynniki zewnętrzne, dzięki czemu posłużą swoim użytkownikom długie lata, zachowując ten sam wygląd i właściwości. Materiał jest wytwarzany za pomocą krosna ze specjalnym mechanizmem. Najczęściej wykorzystywany jest we wnętrzach w stylu klasycznym.

Szenila to tkanina obiciowa cechująca się bardziej stonowanymi wzorami. Są one wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie zachęcają do odpoczynku. Regularne odkurzanie materiału zapewnia wydłużenie jego użytkowania na co najmniej kilkanaście lat.

Najlepsza tkanina obiciowa na krzesła

Pierwsza tkanina, która przychodzi na myśl odpowiadając na pytanie „jaka jest najlepsza tkanina obiciowa na krzesła?” to sztuczna skóra, zwana inaczej skaj. Materiał ten jest wodoodporny i bardzo wytrzymały. Jest to swego rodzaju imitacja skóry naturalnej. Niewątpliwą zaletą jest to, że występuje w różnego rodzaju wariantach, kolorach lub wzorach np. materiał z wytłoczeniami, pikowany, a nawet perforowany (dziurkowany). Najczęściej wykorzystuje się go do renowacji mebli, przede wszystkim do obijania krzeseł.

Jednym z najpopularniejszych wyborów w ostatnim czasie są także plusze. Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju tkaniny są puszyste i miękkie w dotyku. W tej kategorii niewątpliwie najbardziej rozpoznawalne są aksamit, welur oraz welwet, które występują w całej gamie kolorystycznej. Różnią się one materiałem obiciowym, tzn. aksamit ma okrywę do 3mm z jedwabiu, welur z nitek osnowy, a welwet z nitek wątkowych, ale mimo tych różnic bardzo łatwo można je wyczyścić.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz