Jak chronić środowisko naturalne?

Coraz częściej odczuwamy skutki niszczenia środowiska naturalnego. Nawet jeśli sami go nie niszczymy, to ponosimy konsekwencje nieekologicznych działań innych osób. Odczuwają to szczególnie mieszkańcy dużych miast.

Wycinki drzew, powstawanie nowych bloków i biurowców na terenach, które wcześniej były terenami zielonymi, hałas, zanieczyszczone środowisko, pośpiech, stres, niezdrowa żywność – przykre konsekwencje oddalania się od natury odczuwamy każdego dnia na naszej skórze. W związku z ochroną środowiska powstały filozofie less waste i zero waste, na temat, których więcej można dowiedzieć się z książek znajdujących się w ofercie sklepu bee.pl.

Recykling

Jedną z form dbania o środowisko naturalne jest recykling. To ponowne przetwarzanie odpadów mające na celu unikanie nadmiernego eksploatowania naturalnych złóż i ograniczenie produkcji odpadów. W recyklingu chodzi o to, aby maksymalnie wykorzystać materiały, które jeszcze do czegoś się nadają. Segregacja odpadów w gospodarstwach domowych to pierwszy i podstawowy etap recyklingu.

Rezygnacja z plastikowych toreb i opakowań

Unikajmy kupowania plastikowych toreb i opakowań. Zamiast korzystać z plastikowych jednorazowych reklamówek, wybierzmy solidną torbę wielokrotnego użytku. Zrezygnujmy też z pakowania niektórych produktów w woreczki foliowe.

Oszczędzanie wody

Oszczędzajmy wodę. Zamiast kąpieli lepiej wziąć prysznic. Pamiętajmy, aby zakręcać wodę podczas codziennych zabiegów higienicznych. Zwróćmy uwagę na to, czy nie lejemy zbyt dużo wody podczas zmywania naczyń, warto rozważyć zakup zmywarki.

Korzystanie z ekologicznych środków transportu

Starajmy się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeżeli udajemy się niedaleko, wybierzmy się pieszo lub rowerem. To mniej wytwarzanych spalin.

Oszczędność prądu

Warto wyrobić sobie nawyk oszczędzania prądu. Nie zostawiajmy włączonych urządzeń, gdy z nich nie korzystamy. Wychodząc z pokoju, za każdym razem gaśmy światło.

Używanie przedmiotów wielokrotnego użytku

Używajmy przedmiotów wielokrotnego użytku. Zamiast ręczników papierowych wybierzmy ściereczki, których możemy używać wielokrotnie. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, można pić wodę przegotowaną. Jeżeli zabieramy ze sobą wodę np. na trening, wlejmy ją do szklanej butelki lub do bidonu.

Używanie naturalnych środków czyszczących

Warto używać też naturalnych środków czyszczących. Nowoczesne środki czystości i proszki do prania to mnóstwo chemii i jednocześnie duże obciążenie dla środowiska naturalnego.