Dobrze dobrany biustonosz – dlaczego jest taki ważny?

Coraz częściej – zarówno w formie programów społecznych, jak i artykułów popularnonaukowych – wspomina się jak ważnym jest, aby dobierać właściwy krój i rozmiar biustonosza. Aspekt ten jest ważny nie tylko ze względu na fakt, że około 90% kobiet w Polsce ma źle dobrany biustonosz, ale również dlatego, że odpowiedni model ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. 

Tylko co właściwie kryje się pod tym ogólnym stwierdzeniem? Co się stanie, jeśli przez lata będziemy nosić za mały bądź za duży stanik? Jak to wpłynie na nasze zdrowie? Czy niewłaściwie dobrany biustonosz może spotęgować poważne dolegliwości, w tym przyczynić się do nowotworów piersi?

Biustonosz a zdrowie

Piersi to integralna część ciała, przyjmująca formułę zmodyfikowanych gruczołów potowych, zdolnych do wytwarzania mleka dla potomka. Krótko mówiąc – są to bardzo złożone gruczoły skórne, w środku których znajdziemy płatki i przewody mleczne oraz części, podtrzymujące tkanki łączne. Ta skomplikowana konstrukcja wymaga starannej pielęgnacji, dbałości i troski – głównie ze względów zdrowotnych. 

Najnowsze badania wykazały, że nieodpowiednio dobrany biustonosz może przyczynić się do wielu, poważnych schorzeń – w tym do pojawienia się nowotworów piersi. Eksperci coraz częściej informują, że właściwie dobierany model może zmniejszyć ryzyko nowotworu piersi aż o 70%. Oznacza to, że zaledwie 30% jest uwarunkowana genetycznie. 

Co ważne – nasze piersi regularnie zmieniają się pod kątem obwodów, wielkości i kształtu. Pozostając wiernym jednemu modelowi i rozmiarowi, zwiększasz ryzyko powstawania odkształceń czy bolesnych dolegliwości. Istotne jest więc regularne odwiedzanie brafitterki i ewentualne aktualizowanie wiedzy o swoim biuście.

Około 70% kobiet, noszących źle dobrany biustonosz, odczuwa poważne dolegliwości ze strony kręgosłupa. Zaraz za nimi pojawia się ból karku oraz barków, co sprzyja niepoprawnej postawie ciała. Ryzyko to dotyczy głównie posiadaczek dużych, ciężkich piersi, w przypadku których źle dobrany stanik może przyczynić się do powstawania istotnych zmian w ich strukturze.

Ponadto, źle dobrany obwód, który np. uciska przestrzeń na wysokości mostka, może powodować bóle brzucha, niestrawność, a także uszkodzenia naczyń krwionośnych (te poznasz po zasinieniu, bądź zaczerwienieniu na wysokości szwów lub fiszbin). 

Na koniec nie można zapominać, że odpowiednio dopasowana i komfortowa bielizna ma istotny wpływ… na naszą psychikę. Model, który uniesie piersi pozwoli nam utrzymywać poprawną postawę ciała i dodatkowo zbuduje sylwetkę, wyszczuplając ją i nierzadko – przyczyniając się do zbudowania większej pewności siebie. 

Spać czy nie spać w biustonoszu?

Coraz częściej pojawia się pytanie: czy spanie w biustonoszu może potęgować choroby piersi? Niestety problem jest nieco bardziej złożony – zwłaszcza, że obecnie nie ma jednoznacznego wniosku lub badania, które wskazywałoby związek pomiędzy spaniem w staniku, a występowaniem raka piersi. Można więc przyjąć, że zarówno zwolenniczki, jak i przeciwniczki tego rozwiązania mają w swoim podejściu sporo racji. 

Jeśli wolisz spać w staniku, pamiętaj, aby ten był miękki, aby nie posiadał sztywnych fiszbin i nie przyczyniał się do przegrzewania skóry. Model docelowo ma zapewnić komfort i wygodę podczas zasypiania – jeśli więc dotychczas powodował podrażnienia skóry, przyczyniał się do odparzeń i nadmiernej potliwość – zmień stanik na bawełniany lub bezszwowy.

Zasady doboru biustonosza

No dobrze, ale jakie są cechy idealnie dopasowanego stanika?

Poniższe zasady doboru biustonosza (https://www.gaia.com.pl/biustonosz/)są oczywiście dużym uproszeniem i uogólnieniem. Każdy model powinien zostać dobrany pod indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jeśli więc masz wątpliwości albo któraś zasada nie jest dla Ciebie jasna – udaj się do brafitterki, która wesprze Cię swoją wiedzą i doświadczeniem.  

  1. Obwód pod biustem powinien być ścisły i prostopadły do kręgosłupa – nie może uciskać przepony i powodować trudności z oddychaniem. 
  2. Miseczka powinna obejmować całą pierś – zarówno po boku, jak i w jej dolnej części.
  3. Fiszbiny nie mogą wbijać się w ciało – jeśli czujesz dyskomfort, np. pod pachą, upewnij się, że rozmiar miseczki jest odpowiedni. 
  4. Fiszbina między piersiami musi przylegać ściśle do mostka.
  5. Biust nie może wylewać się z miseczek i tworzyć tak zwanych „bułeczek”.
  6. Ramiączka nie powinny wbijać się w skórę – ciężar naszych piersi w zaledwie 20% powinien opierać się na ramiączkach.