Jakie kordonki do robótek ręcznych wybrać?

Z całą pewnością można stwierdzić, że kordonek cieszy się dość dużą popularnością wśród wielu osób wykonujących robótki ręczne. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także zapoznać się z podstawowymi aspektami jego wyboru oraz dopasowania.

Czym jest kordonek?

W obecnych czasach kordonek powszechnie wykorzystywany jest do tworzenia robótek ręcznych. Jest to specjalnie skręcona nitka, która może być stworzona z dość zróżnicowanych materiałów. Wśród nich wymienia się przede wszystkim bawełnę lub jedwab. Jednak w sprzedaży można znaleźć również kordonki stworzone z włókien syntetycznych, takich jak włókna poliestrowe lub akrylowe. Znajdują one swoich zwolenników w przypadku tworzenia określonych produktów. Słowo „kordonek” w języku francuskim to „cordon”, co oznacza zwykły sznurek. Kordonki do robótek ręcznych z całą pewnością mają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Z ich wykorzystaniem mogą być tworzone zarówno ubrania w różnych wariantach, tekstylia domowego użytku, jak i różne efekty prac szydełkowych. W związku z tak wysokim poziomem uniwersalności kordonki są bardzo chętnie wykorzystywane podczas tworzenia rękodzieła, takiego jak na przykład makramy. Warto je zastosować w praktyce i poznać piękno produktów z nich stworzonych.

Zastosowanie kordonków

Kordonek do robótek ręcznych to materiał, z którego można wytworzyć bardzo zróżnicowane przedmioty. Jednak ich specyfika w dużej mierze zależna będzie od wybranego rodzaju kordonka oraz jego dostosowania do realizowanego zadania. Najcieńsze kordonki z powodzeniem mogą być wykorzystywane do tworzenia delikatnych tekstyliów i ozdób domowych. Natomiast kordonki w grubszych wariantach mogą być używane do powstawania produktów trwalszych i solidniejszych, takich jak na przykład obrusy. Kordonki do robótek ręcznych są uznawane za najpopularniejsze materiały do tworzenia wszelkiego rodzaju robótek ręcznych, dlatego są tak chętnie wybierane przez klientów. Dzięki nim można w fantastyczny sposób ozdobić swój dom lub mieszkanie i nie potrzeba do tego wyspecjalizowanych umiejętności. Warto jedynie w odpowiedni sposób dobrać rodzaj kordonka do swoich potrzeb. Kordonki sprawdzą się idealnie również podczas tworzenia odzieży oraz domowych tekstyliów, dlatego warto je wypróbować w praktyce.

Rodzaje kordonków

W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane rodzaje kordonków. Różnią się one między sobą przede wszystkim materiałem wykonania, ale także grubością nitki, z której są stworzone. Wśród najpopularniejszych rodzajów kordonków można wymienić między innymi Altin Basak, Opus, a także Ariadna. Altin Basak doskonale sprawdzi się w przypadku szydełka 1,5 mm. Z powodzeniem można z niego tworzyć serwetki, poduszki, a nawet torebki, ponieważ charakteryzuje się wyjątkowo wysokim poziomem uniwersalności. Kordonki Opus również są dość uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku szydełek 0,75 oraz 1,00 mm. Kordonek Ariadna również cieszy się bardzo dużą popularnością wśród użytkowników i można z niego tworzyć dość zróżnicowane wyroby. Charakteryzują się one wysokimi parametrami jakościowymi, co gwarantuje trwałość i solidność tworzonych wyrobów.

Jak wybrać kordonek?

Wiele osób zastanawia się, jaki kordonek wybrać do robótek ręcznych. Przede wszystkim podczas wyboru oraz zakupu tego rodzaju produktów należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Kluczowy jest wybór dobrze dobranego materiału oraz grubości nitki, które powinny odpowiadać specyfice produktów mających powstać. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest każdorazowe sprawdzanie w instrukcji, jaki kordonek najlepiej zastosować w danym przypadku. Zazwyczaj na wzornikach zawarte są takie informacje, a więc warto z nich do woli korzystać. Wybrany model kordonka nie musi być dokładnie taki sam jak zalecany przez producenta. Jednak jego materiał powinien być tożsamy oraz powinna się również zgadzać grubość zastosowanej nitki, ponieważ jest to najważniejsza kwestia podczas produkcji wyrobów stworzonych z kordonków. W przypadku wyboru niewłaściwej grubości nitki kordonka można się zdziwić widząc efekt końcowy wyprodukowanego przez siebie wyrobu. Jego wielkość może znacząco się różnić od projektu i być albo zbyt mała, albo też zbyt duża. Oczywiście podczas wyboru odpowiedniego kordonka do swoich produktów należy zwrócić uwagę także na jego wygląd, a w szczególności kolorystykę, która na późniejszym etapie będzie się odnosiła do kolorystyki całego produktu.

Grubość kordonka

Istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu kordonka, jest również jego grubość. To właśnie od grubości kordonka zależny jest rodzaj wyrobu, który można z niego stworzyć. Wśród podstawowych grubości kordonków można wyszczególnić następujące:
– kordonek 2, który jest jednym z najcieńszych i idealnie sprawdzi się do produkcji delikatnego rękodzieła w postaci dekoracji do domu,
– kordonek 3, który jest nieco grubszy od kordonka 2 i można z niego tworzyć również dość delikatne dekoracje, a także takie produkty jak obrusy i serwetki,
– kordonek 4, który uznawany jest za najbardziej uniwersalny i można z niego wytwarzać szeroką gamę produktów takich jak obrusy, serwetki, firanki, ale także delikatnej odzieży, takiej jak bielizna lub bluzeczki,
– kordonek 6, który jest dość gruby i z powodzeniem można z niego produkować bardziej wytrzymałe wyroby, takie jak pledy poduszki, a także bluzki i sweterki,
– kordonek 12, który jest jednym z najgrubszych kordonków i doskonale sprawdzi się w przypadku tworzenia takich wyrobów jak pledy, dywaniki, a także odzieży.

Wybór szydełka

Podczas tworzenia produktów z kordonka niezbędne jest również zastosowanie odpowiednio dobranego szydełka. Im cieńszy kordonek, tym mniejszy rozmiar szydełka powinien być z nim użytkowany. Natomiast im grubszy kordonek, tym wymagane jest szydełko w większym rozmiarze. Dla kordonków o grubości 2 najbardziej zalecane są szydełka w rozmiarze 0,75 mm. Dla kordonów 4 polega się szydełka 1,25 mm. Natomiast w przypadku kordonków 12 najlepiej sprawdzą się szydełka w rozmiarze 2,00 mm. Warto wziąć pod uwagę te rozmiary, aby jak najlepiej dostosować rodzaj kordonka do wykorzystywanego szydełka.