Poznaj dobrą profilaktykę powstawania żylaków i pokazuj swoje nogi!

Żylaki są częstym problemem nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Wiele osób ma do nich predyspozycje genetyczne. Trzeba pamiętać, że to schorzenie dotyczy nawet co drugiego Europejczyka. Wbrew pozorom nie jest tylko defektem estetycznym, gdyż może być objawem poważnego schorzenia, a dokładnie przewlekłej choroby żylnej. Dziś podpowiemy Wam na jaką profilaktykę warto się zdecydować.

Profilaktyka – jak można zapobiegać rozwojowi żylaków

Odpowiednia profilaktyka zmniejsza ryzyko żylaków. Warto wiedzieć, że najlepszym środkiem zapobiegawczym jest ruch. Trzeba być więc aktywnym fizycznie, przy czym nie oznacza to, że wszystkie aktywności są zalecane. Warto np. jeździć na rowerze, pływać czy też chodzić na spacery. Natomiast należy zrezygnować z ćwiczeń, które wytwarzają nadmierne ciśnienie w żyłach i powodują duże skurcze mięśni. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia siłowe nie są zalecane. Ponadto należy zadbać o prawidłową masę ciała. Wszelkiego rodzaju nadprogramowe kilogramy nie wpływają pozytywnie na pracę całego organizmu, ale też stanowią duże obciążenie dla nóg. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna. Czasami niepozorne rzeczy odgrywają dużą rolę i tutaj mamy na myśli np. ubiór i obuwie. Jeżeli nosicie zbyt dopasowane ubrania oraz obuwie na koturnie czy szpilkach to ryzyko powstawania żylaków jest zdecydowanie wyższe. Do profilaktyki zalicza się także rzucenie palenia, rezygnacja z sauny i gorących kąpieli, ale też częstego opalania. 

Pończochy II stopnia ucisku – co warto na ich temat wiedzieć?

Lekarze uważają, że jeżeli człowiek posiada predyspozycje genetyczne do żylaków, to niestety ich nie uniknie. Rzecz jasna nadal należy stawiać na profilaktykę, ale też trzeba liczyć się z tym, że żylaki i tak mogą się pojawić. W przypadku zdiagnozowanej przewlekłej niewydolności żylnej czy też żylaków zalecane są  pończochy uciskowe 2 stopnia. Można postawić na modele samonośne II stopnia ucisku, przy czym ucisk może być na różnym poziomie np. od 22 do 27 mmHg czy też od 23 do 32 mmHg. Kompresja drugiego stopnia jest to średnia kompresja. Zastosowany stopniowy ucisk usprawnia przepływ krwi w kończynach, ale też ułatwia powrót krwi z kończyn do serca. Dzięki temu przywraca prawidłową pracę zastawek żylnych. Takie pończochy powinny nosić szczególnie osoby, które mają zdiagnozowany problem z niewydolnością żylną. Najczęstszymi objawami są powracające obrzęki, syndrom opuchniętych nóg, ale też obecność żylaków średnich i dużych.