Co zrobić, gdy objawy alergii wziewnych ze strony oczu utrzymują się przez cały rok?

Objawy alergii wziewnych nie zawsze kończą się wraz z zakończeniem okresu pylenia roślin, nawet w przypadku uczuleń sezonowych. Katar oraz pieczenie i łzawienie oczu mogą utrzymywać się przez cały rok. Co zrobić, by złagodzić objawy i nie dopuścić do powikłań? Podpowiadamy!

Reakcja alergiczna – co ją wywołuje i od czego zależy, jak długo trwa?

Alergii jest chorobą polegającą na nieprawidłowej, nadmiernej reakcji układu odpornościowego organizmu na substancje nazywane alergenami, które u osób zdrowych nie wywołują objawów uczulenia [1]. Reakcja alergiczna ma na celu obronę organizmu przed wtargnięciem „intruza”, czyli substancji rozpoznawanych błędnie jako zagrożenie, a głównym mechanizmem jest wyrzut histaminy, hormonu odpowiedzialnego za powstawanie stanu zapalnego. Alergie wziewne to takie, w przypadku których alergeny przedostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe i oczy. Do najczęstszych alergii tego rodzaju należy uczulenie na pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt i zarodniki pleśni. Niektóre alergie wziewne są sezonowe (np. na pyłki roślin), inne całoroczne (na sierść zwierząt, kurz). Jednak także w przypadku alergii wziewnych sezonowych objawy mogą utrzymywać się przez cały rok [2]. Dzieje się tak w przypadkach, gdy alergia nie jest leczona i stan zapalny przechodzi w stan chroniczny. Wówczas dolegliwości nie mijają nawet wtedy, gdy nie mamy kontaktu z alergenem.

Objawy charakterystyczne dla alergii wziewnych

Alergie wziewne powodują najczęściej tzw. katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, który objawia się wodnistym katarem i kichaniem [2]. Na tym tle może rozwinąć się zapalenie zatok oraz astma oskrzelowa, dlatego alergię należy bezwzględnie leczyć – zazwyczaj podaje się leki przeciwhistaminowe [3]. Częste są również objawy alergii wziewnych ze strony oczu, takie jak swędzenie, łzawienie i podrażnienie oczu [2]. Nadmierne łzawienie może przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka, a podrażnienie może przekształcić się w stan zapalny spojówek oraz rogówki, dlatego także tych objawów nie wolno bagatelizować. Dość częstym powikłaniem nieleczonej alergii wziewnej jest przewlekłe zapalenie spojówek. Suchość oczu spowodowana nadmiernym łzawieniem dodatkowo zwiększa ryzyko infekcji oraz uszkodzenia powierzchni oka i rogówki. Charakterystycznymi objawami zespołu suchego oka są pieczenie oczu i uczucie piasku pod powiekami. Brak uczucia suchości oczu nie wyklucza choroby, ponieważ produkcja łez może być prawidłowa (lub nawet zwiększona), a mimo to nie nawilżają one dostatecznie powierzchni oka [4].

Jak łagodzić objawy alergii wziewnych ze strony oczu?

Podstawową metodą jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, można też podjąć immunoterapię alergenową, popularnie nazywaną odczulaniem. Przy objawach ze strony górnych dróg oddechowych ulgę przyniosą aerozole i krople do nosa, natomiast w celu złagodzenia dolegliwości ze strony oczu warto stosować nawilżające krople do oczu z ektoiną, na przykład Ektin**. Ektoina jest substancją naturalną, o udowodnionych naukowo właściwościach nawilżających, ochronnych i przeciwzapalnych. Tworzy na powierzchni oka barierę ochronną, utrudniającą alergenom przenikanie do organizmu. Krople do oczu z ektoiną łagodzą podrażnienia, przyniosą też szybką ulgę przy swędzeniu i pieczeniu oczu. Krople do oczu Ektin mają całkowicie naturalny skład (nie zawierają konserwantów) i mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i przez kobiety w ciąży [5]. Przewidziane zastosowanie wyrobu medycznego Ektin to leczenie i zapobieganie objawom sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia spojówek wywoływanym przez np. pyłki, roztocza, sierść zwierząt lub pleśń. Ektin skutecznie zmniejsza swędzenie, podrażnienie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu; ponadto nawilżenie oczu przyczyni się do zmniejszenia dolegliwości. Przed zastosowaniem kropli należy zapoznać się z ulotką informacyjną.

Bibliografia:

  1. Monika Świerczyńska-Krępa, Alergia, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia, data dostępu 10.02.2023.
  2. Monika Świerczyńska-Kępa, Alergeny wziewne, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 10.02.2023.
  3. Monika Świerczyńska-Krępa, Leczenie alergii, „mp.pl” [online], https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57567,leczenie-alergii, data dostępu 10.02.2023.
  4. Marek Prost, Zespół suchego oka, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/86727,zespol-suchego-oka, data dostępu 10.02.2023.
  5. https://www.bausch.com.pl/produkty/krople-do-oczu/ektin/

* Materiał powstał we współpracy reklamowej z Bausch + Lomb. ** To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Ektin to krople do oczu, przeznaczone do leczenia wspomagającego i zapobiegania objawom alergicznego zapalenia spojówek, łagodzenia podrażnień oczu i nawilżania oczu. Reklama prowadzona przez Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. Producent: Dr. Gerhard Mann chem.- pharm. Fabrik GmbH.