Żaluzje aluminiowe w domu – jak dobrać ich kolor?

Srebrne żaluzje aluminiowe należą do klasyki, jednak równie dobrze prezentują się takie w kolorze czarnym. Jak wybrać odpowiedni model? Powinno się brać pod uwagę nie tylko estetyczne, ale też praktyczne kwestie! Oto kilka wskazówek.

Żaluzje aluminiowe w domu – jakie kolory są dostępne?

Żaluzje aluminiowe stały się bardzo popularne już w czasach PRL-u. Wszystko dzięki temu, że są wytrzymałe, lekkie, a zarazem praktyczne – sposób na to, jak czyścić żaluzje aluminiowe jest banalnie prosty w porównaniu z pielęgnacją śnieżnobiałych firan. Na początku w sklepach dostępne były tylko klasyczne srebrne żaluzje aluminiowe, jednak dziś wybór jest znacznie większy. Znajdziemy modele z lamelami o różnej szerokości i w różnych kolorach, m.in.: 

  • szare,
  • beżowe,
  • czarne,
  • białe,
  • brązowe,
  • złote,
  • srebrne z matowym lub połyskującym wykończeniem.

Warto wiedzieć, jakie żaluzje aluminiowe sprawdzą się w konkretnych aranżacjach – możliwości jest wiele. Klasyczne srebrne żaluzje wyglądają świetnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, ale też wpasowują się też w surowy industrialny klimat. Beżowe, szare lub białe żaluzje aluminiowe sprawdzą się w salonie, sypialni lub kuchni urządzonej w skandynawskim stylu. Najbardziej uniwersalnym wyborem są modele w kolorze czarnym – pasują do praktycznie każdej aranżacji. 

Ciemne żaluzje komponują się z wieloma kolorami i stylami

Żaluzje aluminiowe – do czego powinny pasować?

Jest kilka sposobów na to, jak dobrać kolor żaluzji do pozostałych elementów wystroju wnętrza. Można je dopasować do:

  • ramy okiennej i parapetu,
  • koloru ścian;
  • podłogi i mebli.

Kolor musi być taki sam lub bardzo podobny – oznacza to, że jeśli rama okienna lub ściana jest beżowa, to żaluzja metalowa powinna być beżowa lub kremowa. W ten sposób elementy będą ze sobą harmonizować. Warto jednak dodać, że nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre. Jeśli rama okienna, parapet i ściana są bardzo jasne, lepiej sprawdzą się dobrane na zasadzie kontrastu, czyli np. czarne lub granatowe żaluzje aluminiowe Clicky. Efekt będzie znacznie lepszy, a nasza aranżacja zyska intrygujący smaczek.

Kolor żaluzji aluminiowych warto dobierać do okna, a także ścian i mebli

Żaluzje aluminiowe – jasne czy ciemne?

Wybór jasnych lub ciemnych żaluzji ma też wpływ na całokształt wnętrza – może zadziałać na korzyść lub niekorzyść aranżacji. Jasne żaluzje sprawdzają się w małych pomieszczeniach, bo je rozświetlają, dzięki czemu wydają się większe. Odwrotnie działa to w przypadku ciemnych żaluzji, dlatego jeśli zależy nam na przytulnym klimacie, warto wybrać ten model.

Kolor ma też wpływ na izolację termiczną, co jest ważne zwłaszcza latem. Ciemne kolory zatrzymują ciepło, a jednocześnie sprawiają, że nagrzewa się całe pomieszczenie. Jeśli zależy nam na utrzymaniu optymalnej temperatury latem, powinniśmy wybrać jasne żaluzje aluminiowe.

Warto jednak dodać, że ciemne żaluzje też mają swoje zalety – mniej widać na nich zabrudzenia, które wyglądają nieestetycznie i zwracają uwagę zwłaszcza w salonie.

Żaluzje aluminiowe – jak wybrać właściwy kolor do swojego wnętrza?

Wybór koloru żaluzji aluminiowych dwukierunkowych lub jednokierunkowych może sprawiać kłopot, bo trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Dodatkowym utrudnieniem jest zakup żaluzji przez internet, gdyż później może się okazać, że nie wyglądają w rzeczywistości tak samo jak na zdjęciach. Jednak mamy na to sposób – wiele sklepów oferuje gotowe wzorniki, które pozwalają na wypróbowanie różnych wariantów kolorystycznych żaluzji. Dzięki temu można uniknąć dodatkowych problemów związanych ze zwrotem produktu i od razu cieszyć się pięknymi żaluzjami.