Wózek dla dziecka – jak dokonać dobrego wyboru?

Wózek dla dziecka to fundamentalny element wyposażenia, gdy oczekujemy przyjścia nowego członka rodziny. Wybór tego idealnego modelu nie musi być jednak tak trudny, jak się wydaje. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech, o których więcej w dalszej części artykułu.

Wózek dziecięcy a dostępne rodzaje

Zanim wybierzemy się na poszukiwanie wózka dziecięcego dla naszej pociechy, warto wiedzieć, że wyróżniamy kilka typów tego produktu. dzielą się one pod względem okresu użytkowania. Jako pierwszy na naszej drodze stanie wózek głęboki. Ten model przystosowany jest do transportowania maluchów przez pierwszych kilka miesięcy od narodzin. Składa się on z masywnego stelaża i zamontowanej na stałe gondoli. Ta natomiast charakteryzuje się możliwością ochrony małego pasażera przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Często spotkamy się w niej z wbudowanym śpiworkiem czy kocykiem, co wpływa również na ilość miejsca pozostałego dla malca.

Innym typem są wózki spacerowe, które wchodzą w nasze życie wraz z momentem, gdy dziecko zaczyna samodzielnie siadać. Samodzielne modele okazują się lekkimi i łatwymi w manewrowaniu konstrukcjami. To natomiast pozwala na łatwy transport, jeżeli decydujemy się na dalszą wycieczkę. Oczywiście fundamentalną kwestią jest bezpieczeństwo i komfort dziecka, o co w tym przypadku nie musimy się martwić, gdyż ten typ uzupełnia się o skuteczny system amortyzacji, aby maluch nie odczuwał trudnych warunków na ścieżce.

Nie raz się zdarzy jednak, że rodzice oczekują bliźniaków. Z tym natomiast wiąże się konieczność zakupu wszystkich elementów razy dwa. W przypadku wózków dziecięcych masz na to gotowe rozwiązanie, czyli wózki bliźniacze. Występują one w dwóch wariantach, czyli dwie gondole lub dwie spacerówki. Ponadto mogą one być ustawione jeden za drugim lub obok siebie. Tutaj istotne jest, aby zwrócić uwagę na sposób jego składania oraz ostateczną wagę.

Wózek dziecięcy – na co zwrócić uwagę?

Zakup wózka dziecięcego nie polega jedynie na wyborze odpowiedniego modelu. Jednym z ważniejszych elementów, o którym należy pamiętać, są koła. Tutaj zazwyczaj w puli pojawiają się wózki z kołami pompowanymi lub z kołami żelowymi. Te pierwsze cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na dużą elastyczność oraz doskonałą amortyzację. Wpływa to pozytywnie na komfort jazdy dziecka. Jedynym ich minusem będzie podatność na uszkodzenia mechaniczne, co na szczęście nie sprawi nam wielu kłopotów, gdyż naprawa nie wymaga skomplikowanych operacji. Inną opcją są koła żelowe, ale z nimi nie spotkamy się zbyt często, gdyż wykorzystuje się je głównie w wózkach wielofunkcyjnych.

Warto zwrócić również uwagę na możliwość regulacji rączki. Ma ona nam ułatwiać prowadzenie wózka niezależnie od wzrostu opiekuna. Ciekawą opcją jest dwupłaszczyznowa regulacja, która pozwala na zmianę kierunku rączki. Najważniejszy jednak jest komfort dziecka i to tym kryterium powinniśmy się kierować w trakcie wyboru odpowiedniego wózka dziecięcego.

Artykuł sponsorowany.