Zdrowy brzuch: przewodnik po walce ze wzdęciami

Wzdęcie brzucha to częsty problem medyczny. Najczęściej wywołuje go jedzenie zbyt obfitych posiłków, spożywanie pokarmów w pośpiechu i duży udział pokarmów wzdymających w diecie. Czasem wzdęcia są efektem chorób jelit lub zmian w symbiotycznym mikrobiomie jelitowym. Jak można zmniejszyć tę dolegliwość?

Znajdź przyczynę wzdęć i ją wyeliminuj

Do możliwych przyczyn pojawienia się lub nasilania wzdęć należą:

  • nietolerancje pokarmowe;
  • spożywanie pokarmów o potencjale gazotwórczym;
  • zaburzenia składu mikrobiomu jelitowego (np. po antybiotykoterapii);
  • połykanie nadmiernej ilości powietrza (podczas życia gumy lub mówiąc podczas jedzenia);
  • choroby jelit (np. zespół jelita drażliwego, choroby zapalne jelit, celiakia). [1]

Domowe sposoby na wzdęcia

Jeśli upewnisz się, że uczucie rozdęcia brzucha i jego wypełnienie nadmiarem gazów jest wynikiem błędów w stylu życia, możesz próbować je zwalczać domowymi sposobami. Wypróbuj kilka spośród tych metod:

  1. Ogranicz żywność wywołującą wzdęcia.

Wiele produktów spożywczych wykazuje właściwości gazotwórcze. Są to m.in. rośliny strączkowe, cebula i inne cebulowate, słodkie owoce oraz słodkie i gazowane napoje. Ograniczenie ich spożywania może znacznie zmniejszyć Twoje dolegliwości. Jeśli nie jesteś pewien, jakie pokarmy są odpowiedzialne za Twoje wzdęcia, prowadź przez jakiś czas dzienniczek, w którym będziesz spisywać, jakie pokarmy i napoje znalazły się w Twoim jadłospisie i czy miałeś po nich dolegliwości.

  1. Jedz mniejsze porcje jedzenia.

Spożywanie 2-3 dużych posiłków dziennie może bardzo obciążać jelita, które pracują przez to wolniej i wydłuża się czas trawienia pokarmów. Zaleganie resztek jedzenia w jelicie stymuluje bakterie jelitowe do przeprowadzania fermentacji i nasila  uczucie wzdęć. Próbuj jeść 5-6 mniejszych posiłków dziennie, co może odciążyć jelita i wspomóc ich perystaltykę.

  1. Wypróżniaj się regularnie.

Im dłuższy jest czas między kolejnymi wypróżnieniami, tym więcej resztek niestrawionego jedzenia zalega w jelitach. Staje się to pożywką dla bakterii jelitowych przeprowadzających fermentację, której wynikiem jest zwiększenie ilości gazów w jelitach. Żeby zapobiegać zaparciom, jedz produkty bogate w błonnik pokarmowy i pij minimum dwa litry wody dziennie. Jeśli czujesz parcie na stolec, nie wstrzymuj się z wizytami w toalecie.

  1. Pij ziołowe herbatki.

Spośród naturalnych remediów na wzdęcia zwróć uwagę na herbatki z rumianku, mięty pieprzowej i kopru włoskiego. Wszystkie mają działanie wiatropędne. [2]

  1. Ruszaj się!

Brak codziennej, regularnej aktywności fizycznej rozleniwia jelita i spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego. Spróbuj poświęcać 15-20 minut dziennie na szybki spacer, basen czy jogę. Możesz dzięki temu zapobiec zaleganiu resztek jedzenia w jelitach i ułatwić wydalanie uwięzionych gazów.

O czym jeszcze pamiętać?

W aptece znajdziesz tabletki na wzdęcia z symetykonem, które są dostępne bez recepty i działają objawowo. Ponadto zwracaj uwagę na to, co mówi Ci Twoje ciało. Częste i uporczywe wzdęcia są wskazaniem do zasięgnięcia porady lekarz pierwszego kontaktu! Opowiedz medykowi o tym, jak wyglądają Twoje dolegliwości związane ze wzdęciami, kiedy się pojawiają i czy towarzyszą im inne symptomy. Jeśli będzie to konieczne, lekarz zleci Ci odpowiednią farmakoterapię lub kontakt ze specjalistą chorób przewodu pokarmowego (gastroenterologiem).

Bibliografia

[1]       L. Zhang, O. Sizar, i K. Higginbotham, „Meteorism”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2024. Dostęp: 1 luty 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430851/

[2]       B. Larijani i in., „Prevention and Treatment of Flatulence From a Traditional Persian Medicine Perspective”, Iran Red Crescent Med J, t. 18, nr 4, s. e23664, sty. 2016, doi: 10.5812/ircmj.23664.