Warszawiacy przenoszą się za miasto?

Dane Urzędu Statystycznego wyraźnie wskazują na trend, którzy mocno rysuje się na sytuacji rynku nieruchomości. Warszawiacy przeprowadzają się za miasto, jednak pozostając nadal w aglomeracji. Powód jest bardzo prosty: porzucają drogie mieszkania i wypełnione po brzegi osiedla na rzecz domów pod miastem. Co istotne, tańszych domów!

Trudno polemizować z argumentem finansowym, a tak właśnie wygląda rynkowa rzeczywistość. Warszawa jest jednym z najdroższych pod względem zakupu nieruchomości miejsc w Polsce. Osoby, które opuszczają stolicę na rzecz mniejszych miejscowości, tańszych nieruchomości i większej swobody. Najchętniej wybierane przez nich lokalizacje to: Piaseczno, Marki, Ząbki i Łomianki, a także Pruszków. Jak przedstawia się porównanie kosztów?

Ceny domów w Warszawie i na obrzeżach

W kosztach nieruchomości widać znaczną różnicę, która skutecznie zachęca ludzi do migracji. W 2018 roku wybudowano w Warszawie łącznie 1248 domów, a średnia cena jednego to wydatek rzędu 991,8 tysięcy złotych. Nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję, dlatego poszukuje bardziej atrakcyjnych cenowo opcji pod miastem. W powiecie legionowskim koszt działki z domem to średnio 315,2 tysiące złotych, w piaseczyńskim – 508,2 tysiąca złotych, a w okolicach Ożarowa Mazowieckiego – 587,8 tysięcy złotych. Jak widać różnice są znaczne, nie dziwi zatem zainteresowanie miejscowościami ościennymi i wybór tych miejsc na osiedlenie. Szczególnie, że rozwinięta komunikacja pozwala w ciągu kilkudziesięciu minut dostać się do stolicy – samochodem,  autobusem czy pociągiem.

A co z mieszkaniem?

Wymienione wyżej ceny działki wraz z domem pod Warszawą to uśredniony koszt mieszkania w Warszawie. Jeśli zależy nam na lepszej lokalizacji sięgnie on nawet 700 tysięcy złotych. W tej kwocie wybudujemy przestronny dom z efektownym ogrodem na obrzeżach. Do tego dostaniemy więcej spokoju, terenów zielonych i bardziej kameralną atmosferę. Jeśli jesteśmy zwolennikami mieszkania w bloku to za rogatkami miasta oferta nieruchomości także pozytywnie nas zaskoczy. Z tego też powodu coraz więcej osób wyszukiwarkę internetową wpisuje hasło mieszkania Marki czy inną, okoliczną miejscowość. W cenie lokalu w stolicy można kupić mieszkanie większe, bardziej atrakcyjne i dopasowane do potrzeb całej rodziny. Ponadto miejsca, takie jak Marki bardzo dynamicznie się rozwijają, oferując szeroką gamę atrakcji, sklepów, lokali usługowych, infrastruktury medycznej, edukacyjnej i kulturalno-rozrywkowej, a wszystko to bez zgiełku miasta oraz wszystkich jego zagrożeń.

Prognozy na kolejne lata

Widoczny trend będzie się pogłębiał, bo inwestorzy coraz większą wagę przykładają do wyboru własnego mieszkania lub domu. Przede wszystkim możemy zauważyć zwiększenie zainteresowania nieruchomościami z dużym balkonem, tarasem czy ogródkiem, co świadczy o dużej potrzebie osobistej przestrzeni zielonej. Stąd też większa popularność domów jednorodzinnych, które stanowią prywatną enklawę. Szczególnie w czasach, kiedy pandemia koronawirusa pokazała nam, że przestrzeń domowa jest niezwykle istotna i przenosimy do niej większość aspektów życia: pracę, naukę czy czas wolny.