Rodzeństwo w jednym pokoju: urządź z głową, aby nie zwariować

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to wyjątkowo trudne zadanie. Jak podzielić sprawiedliwie przestrzeń i jakie meble dziecięce wybrać? Sprawdź nasze praktyczne porady!

Pokój dla rodzeństwa – kompromis drogą do sukcesu

Bardzo rzadko rodzice mogą zapewnić swoim pociechom osobne pokoje. Jest to trudne zadanie, szczególnie jeśli mowa o rodzinie wielodzietnej. O ile dzieci są w podobnym wieku i tej samej płci, urządzenie wspólnej przestrzeni nie jest trudnym zadaniem. Sprawa komplikuje się wtedy, kiedy musimy przygotować pokój np. dla starszego brata i młodszej siostry.

Stworzenie praktycznej i estetycznej przestrzeni dla rodzeństwa jest sztuką kompromisów. Najlepiej sięgnąć po elementy wykończenia i wyposażenia, które są uniwersalne. Całość można dopełnić dodatkami, które będą mówiły o zainteresowaniach, temperamencie i charakterze dzieci.

Oddzielne strefy czy wspólna przestrzeń?

Zanim rozpoczniesz remont pokoju, zastanów się, jakie rozwiązanie będzie lepsze w przypadku Twoich dzieci – przestrzeń wspólna czy oddzielne strefy. Od tego w głównej mierze zależy, jak ostatecznie będzie wyglądała przestrzeń pociech.

Oddzielne strefy dla dzieci

Podzielona przestrzeń sprawdzi się w przypadku współdzielenia pokoju przez siostrę i brata lub rodzeństwa, między którym jest spora różnica wieku. Wnętrze można podzielić na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest zastosowanie zasłonki lub parawanu. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporej przestrzeni i użyte niepoprawnie, może odebrać jednemu z dzieci dostęp do naturalnego światła.

Kolejną opcją jest wizualny podział pokoju. Polega on na zastosowaniu innej kolorystyki po stronie siostry i innej na części chłopca. W niektórych przypadkach sprawdzi się również podzielenie pokoju poprzez przyklejenie taśmy na podłodze. To dość radykalne rozwiązanie, najlepsze dla buntowników, którzy bardzo nie chcą dzielić ze sobą przestrzeni.

Wspólna przestrzeń

Nierzadko rodzeństwo, niezależnie od wieku i płci, godzi się na współdzielenie przestrzeni bez stosowania żadnych podziałów. To wymarzona sytuacja nie tylko pod względem aranżacyjnym. Aby sprawiedliwe urządzić taki pokój, na pewno trzeba uzgodnić wszelkie szczegóły z każdym z dzieci. Tylko w taki sposób uda się stworzyć spójną i komfortową dla wszystkich przestrzeń.

O czym pamiętać, urządzać pokoje dla dzieci? Niezależnie od tego, czy jest to oddzielna, czy wspólna przestrzeń, musisz zainwestować w meble dziecięce. Każda pociecha musi mieć własne łóżko oraz miejsce do odrabiania lekcji. W mniejszych pokojach znakomicie sprawdzą się łóżka piętrowe lub piętrowe z wbudowaną szafą i biurkiem. Zamiast dwóch biurek, możesz postawić na długi blat pod oknem, pod którym ukryjesz szafki. Jeśli chodzi o przechowywanie ubrań, świetnym rozwiązaniem jest duża szafa, rozciągająca się na całą ścianę. Jej wnętrze można podzielić na dwie części, dzięki czemu każde dziecko będzie miało taką samą ilość miejsca do trzymania swoich ubrań, zabawek czy innych przedmiotów.