Podskórne pryszcze to problem, który może spotkać każdego. Pojawiają się one w każdym wieku, zarówno u nastolatków, jak i u osób dorosłych. Jak wyglądają i co robić, aby ich nie mieć? Poznaj sposoby walki z podskórnymi pryszczami oraz sposoby na ich eliminację.
Podskórne pryszcze – co to takiego? Jak wyglądają i gdzie powstają?
Podskórne pryszcze to zmiany ropne powstające pod powierzchnią naskórka. Rozwijają się w głębszych warstwach skóry, przez co ciężko je usunąć i na nie wpłynąć przy użyciu standardowych kosmetyków. Pojawiają się głównie na twarzy w strefie T (czoło, nos, podbródek), jednak równie często rozwijają się na skroniach, policzkach, szyi czy na plecach. Występują zarówno w grupach, jak i pojedynczo.
Najczęściej przyjmują postać twardych guzków czy cyst, jednak zdarzają się też takie, które wyglądają jak drobne wybrzuszenia. Mają różne kształty i wielkości. Łączy je jednak podobny kolor – najczęściej są białe, z delikatną czerwoną obwódką. Z uwagi na to, że pryszcze podskórne tworzą się w głębszych warstwach skóry, są twarde i bolą przy dotykaniu.
Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych
Szukając sposobów na radzenie sobie z pryszczami podskórnymi, warto zacząć od określania powodu ich powstawania. Najczęściej jest to wynik nadmiaru sebum, które pojawia się przy niewłaściwej pracy gruczołów łojowych. Ten proces nasila się, gdy nieprawidłowo działa gospodarka hormonalna oraz w wielu innych przypadkach. Warto zwrócić uwagę na: choroby metaboliczne, zmaganie się z infekcjami bakteryjnymi i zakażeniami wirusowymi, regularne korzystanie z używek (najczęściej papierosów i alkoholu), życie w długotrwałym stresie, skłonności do alergii skórnych, używanie źle dobranych do skóry kosmetyków, a nawet na predyspozycje genetyczne. To wszystko może mieć istotny wpływ na powstawanie pryszczy podskórnych. W trakcie leczenia warto zadbać nie tylko o pielęgnację skóry, lecz także całego organizmu. W tym celu dobrze jest przejść na zdrowszą dietę i zwiększyć wykonywaną aktywność fizyczną.
Leczenie pryszczy podskórnych
Jeśli pryszcze podskórne pojawiają się regularnie i w dużej ilości, warto udać się do specjalisty. Dermatolog przeprowadzi odpowiednie badania i dobierze leki. Na początek warto zacząć od stosowania maści ichtiolowej. Ta reguluje wydzielanie łoju, zmniejsza stan zapalny i szansę na pojawianie się pryszczy podskórnych. Polecana jest również maść cynkowa, której zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia oraz zwężenie porów.
Jeśli sytuacja wymaga intensywniejszego leczenia, lekarz przepisze retinoidy, antybiotyki albo nawet hormony, które pozwolą uregulować sytuację toczącą się w organizmie. Antybiotyki skutecznie wyeliminują bakterie, które odpowiadają za powstawanie zmian na skórze. Retinoidy za to zmniejszą ilość stanów zapalnych, a hormony w razie takiej potrzeby, pomogą wyregulować gospodarkę hormonalną w organizmie – co przełoży się nie tylko na poprawę stanu skóry, lecz także na działanie całego organizmu i jego prawidłowy rozwój.