Objawy starczowzroczności: Co musisz wiedzieć?

Pogorszanie się widzenia wraz z procesami starzenia się organizmu jest zupełnie normalne. Faktem jest, że z biegiem czasu aparat wzroku nie jest już w stanie pracować w dokładnie taki sam sposób, jak w okresie młodości. Już po 40 roku życia, w jego obrębie zachodzą nieodwracalne zmiany. Wobec tego, czym jest starczowzroczność, jak się ona objawia i czy można ją korygować?

Starczowzroczność – czym ona jest?

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to jedna z popularniejszych dolegliwości, która dotyka osoby z przedziału wiekowego od 40 do nawet 80 lat. Z racji tego, że główną cechą tej choroby oczu jest powolny postęp, często pierwsze objawy są bagatelizowane, co doprowadza jedynie do jej pogłębienia się. Jak sama nazwa wskazuje, starczowzroczność jest związana jest z procesami starzenia się elementów aparatu wzroku. Głównie dotyczy to soczewki, która z wiekiem traci swoją elastyczność. Staje się ona sztywna, a w efekcie samo oko traci zdolność do akomodacji. Pojawiają się zaburzenia widzenia, a także i problemy z jego ostrością.

Jak objawia się starczowzroczność?

Starczowzroczność – objawy to szereg symptomów, które na samym początku można pomylić i przypisać zmęczeniu oczu. Niestety, ale wiele osób nadal nie jest świadomych tego, jak ważne są regularne badania okulistyczne, szczególnie po ukończeniu 40 roku życia. W efekcie, pierwsze stadium prezbiopii pozostaje długi czas nieleczone i przeradza się w poważniejszą dolegliwość. Niemniej jednak starczowzroczność – objawy to np.:

  • widzenie rozmazane – tyczy się to zarówno widzenia z bliskiej jak i dalszej odległości;
  • problem z dopasowaniem ostrości;
  • męczenie oczu, przez próbę ich akomodacji;
  • pogorszenie się widzenia w słabym oświetleniu.

Objawy starczowzroczności to także częste bóle głowy o migrenowym podłożu.

Czy można korygować starczowzroczność?

Choroby oczu zwykle mają to do siebie, że wymagają leczenia, a nie korekcji. Jednak starczowzroczność uznawana jest za wadę, którą faktycznie można niwelować. Polecane są tu soczewki progresywne, nazywane często multifokalnymi. Można zdecydować się również na okulary, aczkolwiek do widzenia z daleka i z bliska potrzebne będą dwie, osobne pary. Soczewki progresywne mają różne moce na całej powierzchni, więc szybko poprawiają akomodację oka, a także ostrość widzenia. Są one podzielone na strefy – górną, dolną i środkową. Dwie pierwsze pozwalają na ostre widzenie z dalszej i bliższej odległości. Strefa środkowa to tzw. strefa progreswyna. Pozwala ona na ostre widzenie tego, co znajduje się pomiędzy.

Jak zapobiegać rozwojowi starczowzroczności?

Niestety, ale prezbiopia jest wadą wzroku, której praktycznie nie da się uniknąć. Jednocześnie można zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w luteinę, która będzie wspierać poprawne widzenie. Dzięki temu objawy prezbiopii mogą być znacznie mniej nasilone. Ważne jest także dbanie o poprawne oświetlenie, a także wykonywanie regularnych badań okulistycznych. Im wcześniej zostanie wykryta prezbiopia, tym większe szanse na zahamowanie jej rozwoju.