Najlepsze kolorowanki dedykowane 2, 3 i 4 latkom

Znalezienie dziecku zajęcia, które będzie ciekawe na tyle, że zajmie je na więcej niż 10 minut to bardzo trudne zadanie. Wynika to głównie z faktu, że maluchy szybko się nudzą, przy czym potrafią im przyjść do głowy dziesiątki pomysłów na minutę. To wszystko sprawia, że wartościowe spędzenie czasu ze swoim dzieckiem wymaga od rodzica nie tylko umiejętności organizacji ale i pomysłowości oraz kreatywności.

Warto jednak podkreślić, że warunkiem dobrej zabawy z dzieckiem nie musza być jedynie gotowe zabawki. Ciekawą alternatywą dla spędzania czasu z maluchem, która niesie ze sobą nie tylko walory zabawowe ale i edukacyjne i rozwijające są wszelkiego typu prace plastyczne. Wśród nich warto wyróżnić wszelkie kolorowanki dla dzieci, które pozwalająca dziecku rozwijać zdolności manualne, kreatywność oraz wyobraźnię.

Zalety kolorowanek dziecięcych

Okres przedszkolny to czas intensywnego rozwoju dziecka. Jest to również okres, w którym niezwykle istotna staje się stymulacja zdolności manualnych, w tym rozwijanie motoryki małej tak ważnej przy dalszej nauce pisania. Kolorowanki dla dzieci to nie tylko sposób na zabicie nudy i recepta na wspólne spędzenie czasu. Niosą one ze sobą wiele walorów edukacyjnych i rozwojowych takich jak nauka kolorów, rozwijanie wyobraźni, ćwiczenie wzroku i funkcji manualnych oraz trening posługiwania się narzędziem malarskim.  Warto również dodać, że korzystanie z kolorowanek dla dzieci pomaga rozwijać u malucha zmysł artystyczny i wyrabiać w nim zamiłowanie do wszelkich form artystycznego wyrazu. To również świetny pomysł na bezpieczną opcję samodzielnej zabawy, która potrafi zająć dziecko na dłuższą chwilę bez nadzoru osoby dorosłej.

Kolorowanki i malowanki w opinii psychologa

Wpływ kolorowania na psychikę i rozwój dziecka jest tematem wielu wypowiedzi i badań psychologów. Zdecydowana większość z nich podkreśla, że niezwykle istotne jest rozpoczęcie nauki pewnych funkcji fizycznych oraz psychicznych dziecka jeszcze przed formalną nauką w przedszkolu i szkole.  Świetnym stymulantem wymienionych powyżej funkcji są właśnie zadania plastyczne typu kolorowanki, szlaczki czy zadania, w których należy uzupełniać niepełne wzory czy łączyć ze sobą punkty.  Pozwalają one ćwiczyć koordynację ręka – oko oraz pozytywnie wpływają chociażby na rozwijanie możliwości koncentracji dziecka.

Błędne jest przy tym przekonanie części rodziców, którzy dyskredytują kolorowanki,  uważając, że uczą one jedynie odtwórczego myślenia. Osoby takie zakładają, że jedyna tego typu formą plastyczna wpływającą na rozwój dziecka jest samodzielne rysowanie. Jest to jednak błąd, ponieważ swobodna twórczość dziecka nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Zdarzają się sytuacje, w których dziecko z powodów psychicznej blokady czy też wstydu nie chce tworzyć własnych kompozycji i rysunków, co sprawia, że nie rysuje ani nie koloruje, nie ćwicząc przy tym tych wszystkich funkcji, o których była mowa powyżej. W takich wypadkach warto sięgać po wszelkiego typu szlaczki, uzupełnianki czy obrazki polegające na łączeniu punktów lub numerów. Wszystkie tego typu zadania pozwalają ćwiczyć małą motorykę dłoni oraz rozwijają koordynacje ręka – oko czy też po prostu dają dziecku możliwość odstresowania się i wyciszenia.  Będzie to również bardzo dobra wymówka do ćwiczeń profilaktycznych, które w przyszłości pozwolą dziecku łatwiej  przejść przez proces nauki pisania.

Kolorowanki dla dzieci pozwalają, bowiem na rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej, usprawnianie koordynacji wzrokowo –  ruchowej czy ćwiczenie precyzji ruchów palców i dłoni. Dziecko, które często koloruje buduje prawidłowe napięcie mięśniowe, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie mu posługiwać się narzędziem pisarskim w niedalekiej przyszłości. Zabawy tego rodzaju pozwalają również ćwiczyć pamięć, chociażby poprzez zapamiętywanie wyglądu i kolorów charakterystycznych dla danej postaci z bajki. Dodatkowo rozwijają one wyobraźnię i twórczość dziecka, które może kreować kolorowany rysunek według własnych zasad, stosując wybrane przez siebie kolory kredek.  Dodatkowo kolorowanie to okazja na rozwijanie myślenia i porównywania dzięki analizowaniu wyglądu przerysowywanego obrazka lub w sytuacji kolorowania według szablonu.

Przykładowe kolorowanki znajdziesz na stronie:

http://planetadziecka.pl/kolorowanki-dla-dzieci/