Na jaki kolor postawić w swoim wnętrzu? Jasne kontra ciemne barwy

Jesteś na etapie wybierania projektu swojego mieszkania? Podobają Ci się jasne wnętrza? A może preferujesz ciemne kolory przy wykańczaniu pomieszczeń? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i znajdą zastosowanie w innych okolicznościach. Sprawdź jakie zalety mają jasne, a jakie ciemne wnętrza!

Plusy i minusy jasnych wnętrz

Dlaczego wybór bieli to dobry pomysł?

Biel to bardzo modna, klasyczna barwa stanowiąca synonim czystości i elegancji. Biały kolor stanowi świetny wybór w niewielkich wnętrzach. Pozwala na optyczne powiększenie i rozjaśnienie pomieszczeń. Jasne kolory pięknie odbijają światło i nie powodują przytłoczenia danej przestrzeni. 

Biel jest również idealnym tłem do zabawy kolorami w postaci dodatków. Stonowany kolor ścian i mebli pozostawia większe pole do eksperymentowania z dodatkami. Biały salon czy biała sypialnia prezentuje się bardzo schludnie.

Przy wybieraniu mebli zarówno jasnych, jak i ciemnych warto sprawdzić szeroką ofertę internetowego salonu meblowego Zona Design https://zona-design.pl/. Znajdziesz tam wysokiej jakości meble i dodatki do każdego wnętrza. 

Białe kolory pozwalają na stworzenie bardzo eleganckiej, ponadczasowej przestrzeni, która zawsze będzie w modzie. Dodatkowo, na jasnych meblach nie widać tak kurzu, jak w przypadku ich ciemniejszych odpowiedników. Jasne kolory sprzyjają odpoczynkowi oraz nie rozpraszają uwagi. Będą idealnie pasować zatem również do biur. Biel jest bardzo klasycznym, ponadczasowym, ale i praktycznym rozwiązaniem!

Jakie minusy mają wykończone w bieli wnętrza?

Co prawda na bieli mniej widoczny jest kurz, ale dobrze widoczne są pozostałe zabrudzenia – co może mieć szczególne znaczenie dla osób, które mają małe dzieci lub zwierzęta w domu.

Przeciwnicy bieli w mieszkaniu uważają, iż zaaranżowane w tym kolorze wnętrza są zimne, mało przytulne, monotonne lub wręcz “szpitalne”. Jest to oczywiście kwestia gustu. Można zdecydować się na cieplejsze odcienie bieli oraz dodać do wnętrza kontrastowe dodatki, np. zasłony, koce, poduszki, doniczki – pozwoli to na ożywienie i przerwanie wspomnianej wcześniej monotonii w danym wnętrzu.

Ciemny kolor do wykończenia wnętrz

Ciemny wystrój wnętrz budzi wiele kontrowersji. Jest to zdecydowanie rozwiązanie do dużych, przestronnych pomieszczeń. Jakie plusy, a jakie minusy ma taki sposób aranżacji przestrzeni?

Dlaczego warto wykończyć wnętrze w ciemnych barwach?

Ciemne kolory dodają przytulności, ale trzeba pamiętać, aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością ciemnych elementów w pomieszczeniu. Pragniesz pomalować ściany na ciemno? Pozostaw zatem jasny sufit czy podłogę. Stworzenie wnętrza w pełni zachowanego w ciemnych barwach sprawi wrażenie przytłaczającego.
Jest to jednak wybór elegancki i dostojny, który pozwala na stworzenie tajemniczego charakteru.

Jakie ograniczenia mają ciemne barwy? 

Pamiętaj, iż ciemne kolory pochłaniają światło. Pomieszczenia takie muszą być zatem bardzo dobrze doświetlone. Duża ilość ciemnych elementów we wnętrzu może sprawić, iż będzie ono ponure, przytłaczające. Dodatkowo, ciemne barwy mogą optycznie pomniejszyć dane pomieszczenie.