Mleka roślinne: co warto o nich wiedzieć?

Mleka roślinne to wciąż rozwijająca się grupa produktów spożywczych, która podbija serca klientów. Niekoniecznie musisz być weganką, aby zasmakować w tych napojach. Picie mlek roślinnych przynosi wiele korzyści dla zdrowia.

Mleko roślinne czy krowie: które lepiej wybrać?

Mleko krowie powinno być spożywane z umiarem i najlepiej w formie odtłuszczonej, zgodnie z najnowszymi badaniami dietetycznymi. Tymczasem mleka roślinne (jeśli nie są dodatkowo słodzone!) mogą być spożywane w ilościach dowolnych, a do tego rewelacyjnie smakują. 

Mleka roślinne są wolne od laktozy, co jest dobrą informacją dla osób z nietolerancją laktozy, ale także większości dorosłych. Okazuje się, że mleko krowie u większości osób dorosłych może powodować wzdęcia, co związane jest z nadmierną ilością tłuszczów i trudno przyswajalnego białka. 

Wysokiej jakości napoje roślinne obniżają ryzyko chorób serca, pomagają schudnąć i chronią przed osteoporozą. Mają niski indeks glikemiczny i nie są kaloryczne (ponownie: jeśli nie są dodatkowo słodzone). Co więcej, napoje te mają większą wartość odżywczą niż mleko krowie, ponieważ zawierają wiele łatwo przyswajalnych witamin i minerałów i nie powodują podwyższania się poziomu cholesterolu. 

Przewodnik po mlekach roślinnych

  • Mleko owsiane. Jednym z najbardziej znanych i uznanych producentów napojów roślinnych jest marka Alpro. Mleko owsiane tej marki jest doskonałym źródłem błonnika i witamin. Ma gęstą i kremową konsystencję, dlatego polecane jest do kawy i płatków śniadaniowych jako alternatywa dla mleka krowiego. 
  • Mleko konopne. Wytwarzane jest z nasion roślin konopnych i charakteryzuje się orzechowym, ziemistym posmakiem. Ma prawie dwukrotnie większą zawartość białka niż mleko krowie, a oprócz tego dużą ilość witaminy B i E.
  • Mleko z siemienia lnianego. Ten napój ma zdecydowanie najbardziej subtelny smak ze wszystkich. Jako jedno z niewielu mlek ma bardzo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Dzięki wysokiej zawartości błonnika wspomaga metabolizm. Dodatkowym plusem tego napoju jest dobry wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci. 
  • Mleko kokosowe. Jest bardzo gęste, kremowe i tłuste, dzięki czemu doskonale nadaje się do wypieków i słodkich przekąsek. To źródło kwasu laurynowego o naturalnym działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Charakterystyczny smak mleka kokosowego idealnie komponuje się z potrawami kuchni indyjskiej i tajskiej, warto dodawać go do zup, sosów i gulaszów. 
  • Mleko migdałowe. Oprócz owsianego jest to najczęściej wybierany napój roślinny. Ma przyjemny posmak migdałów, wyróżnia się kremową teksturą i naturalną słodyczą. Mleka migdałowe to dobre źródło magnezu, a także witaminy E i wapnia. 

Mleka roślinne mogą być pite samodzielnie lub stanowić składnik przekąsek i dań głównych. Wiele przepisów pozwala na zastąpienie mleka krowiego mlekiem roślinnym bez strat smakowych dla dania, a ze znacznymi korzyściami zdrowotnymi.