Latarki rowerowe – czy musisz je mieć

Rosnąca popularność jazdy na rowerze w oczywisty sposób przekłada się na coraz większą liczbę najróżniejszych gadżetów, które mają ją uprzyjemnić lub też poprawić bezpieczeństwo. I nie da się ukryć, że obok naprawdę użytecznych dodatków, mocno reklamowane są też rozwiązania po prostu nieprzydatne. Czy podobnie jest z oświetleniem? Czy może jednak jest ono niezbędnym elementem wyposażenia?

Dlaczego oświetlenie rowerowe jest takie ważne?

Wbrew pozorom dyskusja o oświetleniu rowerowym bardzo często nie jest łatwa. Wynika to niestety z przekonania, że „ja jeżdżę w dzień i w mieście, to mi to nie potrzebne”. Stwierdzenie takie zawiera w sobie jednak dwa błędy.

  1. Po pierwsze, nigdy nie można mieć pewności, że losowa sytuacja nie wymusi powrotu po zmroku. Nie sposób też przewidzieć np. mgły, a brak odpowiedniej latarki ogranicza też po prostu rowerową aktywność.
  2. Po drugie, jazda po nawet dobrze oświetlonym mieście w nocy rowerem bez lampek jest nie tylko niezgodna z prawem, ale też niebezpieczna. Uliczne latarnie zapewniają tylko ograniczoną widoczność, a ich charakterystyka sprawia, że zawsze istnieją mniejsze lub większe strefy zacienione.

Reasumując, trzeba więc powiedzieć, że każdemu rowerzyście lampki rowerowe mogą się przydać. Dlatego też warto się w nie wyposażyć wcześniej, by nie martwić się nadchodzącą nocą czy trudnymi warunkami. Dodatkowo też trzeba podkreślić, że użycie odpowiednich latarek nie tylko poprawia bezpieczeństwo rowerzysty, ale też pozytywnie wpływa na komfort jazdy.

Lampki rowerowe – jak uniknąć mandatu?

Pewne kontrowersje związane z oświetleniem rowerowym wynikają też z nieznajomości aktualnych przepisów w tym zakresie. Tymczasem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, każdy rower powinien posiadać lampkę przednią i tylną o odpowiednich parametrach. Co jednak kluczowe, nie ma obowiązku, by były one zainstalowane na stałe. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by wymagane źródła światła wozić np. w plecaku i montować je tylko wtedy, gdy są wymagane prawem – czyli po zmroku i w warunkach ograniczonej widoczności.

Lampi LED czy zwykłe – które lepsze?

Olbrzymi wpływ na rozwój latarek rowerowych miało z pewnością upowszechnienie technologii LED. Pozwoliła ona ba stworzenie dużo lepiej świecących urządzeń, które też zużywają mniej prądu i są zdecydowanie mniej awaryjne. Dlatego też obiektywnie patrząc, większość przyzwoitej jakości lampek rowerowych LED wręcz deklasuje tradycyjne oświetlenie z żarówkami żarnikowym.

Jaka lampka rowerowa na przód, a jaka na tył?

Używanie lampek LED jest więc nie tylko rozsądne, ale też wymagane przez przepisy. A jakie dokładnie latarki na rower należy kupić? Ogólnie rzecz biorąc, nie powinno być to trudne, gdyż na rynku jest dostępnych naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Z pewnością jednak warto wiedzieć, które z nich wybrać. Co do zasady, oświetlenie rowerowe powinno składać się z lamy przedniej w kolorze białym lub żółtym oraz tylnej o barwie czerwonej. Przepisy dopuszczają przy tym użycie zarówno produktów emitujących światło ciągłe, jak i migających. Kwestią, o której koniecznie trzeba też wspomnieć, jest sposób ich mocowania. Umieścić je trzeba na wysokości od 250 do 1500 milimetrów od podłoża, co w praktyce wyklucza uznanie latarki czołowej za oświetlenie roweru. Co więcej, rozwiązanie tego rodzaju jest także bardzo niebezpieczne, gdyż każdy ruch głową zmienia kierunek świecenia światła, co wprowadza w błąd innych użytkowników ruchu. Dlatego też do roweru koniecznie trzeba montować tylko dedykowane oświetlenie LED, a latarki czołowe co najwyżej można wykorzystać jako rozwiązanie dodatkowe służące do oświetlania trasy poza drogami publicznymi.

Czy więc latarki rowerowe trzeba mieć? Z całą pewnością tak! W końcu ułatwiają one jazdę, poprawiają bezpieczeństwo i chronią też przed mandatem. Kupując je, warto też korzystać z oferty profesjonalnych sklepów z latarkami. Można w nich znaleźć zarówno pojedyncze lampki na przód i tył, jak i całe komplety, których cena często jest dużo korzystniejsza. Co więcej, podmioty takie zapewniają też dużo wyższe bezpieczeństwo zakupów, pełną obsługę gwarancyjną oraz fachowe wsparcie – co ma spore znaczenie dla zadowolenia z nabytego towaru!