Krótkowzroczność – czym się objawia i jak leczyć?

Dla wielu milionów ludzi w Polsce problemy ze wzrokiem to chleb powszedni.

Poprawiająca się diagnostyka w połączeniu z nadużywaniem zachowań, które uszkadzają masz narząd wzroku, powodują że liczba diagnoz rozmaitych wad wzroku jest coraz większa. Najczęściej diagnozowana jest oczywiście krótkowzroczność, która ogólnie w skali światowej jest najczęstszą wadą wzroku niezależnie od innych czynników. Na szczęście też można ją dzisiaj całkiem sprawnie leczyć oraz korygować chociażby za pomocą okularów oraz soczewek kontaktowych.

Krótkowzroczność – jak się objawia?

Osoby krótkowidzące bardzo często mają problem z odczytywaniem napisów znajdujących się w większej odległości od nich, natomiast raczej dobrze lub bardzo dobrze radzą sobie z czytaniem i widzeniem wszystkiego co znajduje się blisko nich. Krótkowidztwo to woda wzroku, która może mieć podłoże genetyczne, a więc może być ona dziedziczona, ale również może być wywołana przez nasze zaniedbanie wzroku. To właśnie tę wadę wzroku możemy wywołać lub pogłębić nadmiernie korzystając z urządzeń takich jak komputer lub smartfon, nie przestrzegając zasad bezpiecznej pracy z tymi urządzeniami, a także czytając w fatalnych warunkach oświetleniowych.

Korekcja dla krótkowidzów – soczewki kontaktowe lub okulary

Oczywiście bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że dzisiaj korygowanie krótko w zależności jest niezwykle proste. Już w salonie optycznej wykonamy niezbędne badania, i chwilę później przymierzymy nasze pierwsze okulary. Diagnostyka w tym temacie zmieniła się nie do poznania, dzięki czemu nawet podstawowy salon optyczny jest w stanie wykonać dla nas z pomocą optometrysty wszystkie niezbędne badania. Do korekcji wzroku przy krótkowzroczności wykorzystuje się oczywiście najczęściej okulary oraz soczewki kontaktowe. To drugie rozwiązanie zyskuje na popularności w ostatnim czasie, bowiem posiada pewne istotne zalety i przewagi nad klasycznymi okularami.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl.

Czy operacje wzroku w przypadku krótkowidztwa są wskazane?

Innym sposobem na pozbycie się problemu z krótkowzrocznością jest oczywiście operacja laserowa wzroku. Jest to zabieg niemal całkowicie bezpieczny i pozwalający na uzyskanie niesamowite efektów w krótkim czasie. Tego typu efekty utrzymują się bardzo wiele lat. Nie ma jednak wątpliwości, że nawet dziś przy tak rozwiniętej medycynie tego rodzaju zabiegi na krótkowzroczność obarczone są pewnym minimalnym ryzykiem. To właśnie dlatego bardzo często decydujemy się jednak na klasyczne metody korekcji takie jak okulary czy też soczewki.