Kim jest Niki de Saint Phalle?

Niki de Saint Phalle (Catherine Marie-Agnes Fal de Saint Phalle), francuska malarka i rzeźbiarka, urodziła się 29 października 1930 r. w Neuilly-sur-Seine.

W młodości pracowała jako modelka, jej zdjęcia ukazały się w wielu czasopismach, m.in. Vogue i Life. W latach 50. zrezygnowała z kariery modelki i zaczęła malować. Zasłynęła na początku lat 60. dzięki swoim obrazom-tarczom strzelniczym. Niki de Saint Phalle ukrywała w swoich ubrazach pojemnii z farbą, które po przestrzeleniu wypływały i malowały obraz. W latach 60. również zaczęła rzeźbić. Największą sławę przyniosły jej gigantyczne plenerowe rzeźby i poliestrowe instalacje, które tworzyła razem ze szwajcarskim rzeźbiarzem Jeanem Tinguelym, który był jej drugim mężem.

Do najbardziej znanych dzieł Niki de Saint Phalle należy olbrzymka-Nana. W długim leżącym na plecach ciele Nany (28 m długości, 9 m szerokości, 6 m wysokości) ukryto m.in. kino, ławeczkę dla zakochanych, bar coca-colowy, akwarium czy planetarium, do których wchodziło się przez waginę olbrzymki.