Jak wybrać dobre wino w niskiej cenie? Na kilka rzeczy musisz zwrócić szczególną uwagę!

Wielu osobom wydaje się, że dobre wino musi być drogie. Często słychać głosy sugerujące, że najlepsze butelki zawsze kosztują krocie, przez co niektórzy wolą nawet nie rozpoczynać swojej przygody z tymi trunkami. W praktyce jednak na dobre wino nie trzeba wydać kilkuset złotych. Wystarczy jedynie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze i gdzie szukać najlepszych cen.

Jak znaleźć dobre, ale tanie wino? 

Jeśli poszukujesz doskonałego, ale niezbyt drogiego trunku, warto sprawdzić ofertę win w sklepie internetowym, który realizuje dostawy wprost pod twoje drzwi. W ofercie dobrego sklepu znajdziesz wiele butelek w bardzo atrakcyjnych cenach, oferujących jednocześnie zaskakujące smaki i aromaty. Jak zatem znaleźć wśród nich produkt, który trafi w Twój gust? 

Wybór butelki w głównej mierze zależy od Twojego smaku i doświadczenia. Osoby dopiero rozpoczynające przygodę z winami, zwykle sięgają po wina białe z owocowymi aromatami. Są one lekkie, delikatne i przyjemnie się je pije. Tanie wino może być również dobre w wersji deserowej czy półsłodkiej. Lepiej od razu nie sięgać po ciężkie wino wytrawne, choć ochota na nie bez wątpienia przyjdzie z czasem. 

Wiele zależy od okoliczności, w których napój będzie spożywany. Dostosuj jego rodzaj do potrawy znajdującej się na stole. Przy wyborze wina warto zasięgnąć opinii pracowników sklepu lub sprawdzić wpisy blogowe w poszukiwaniu porad dla Klientów. Duży wybór wina w sklepie internetowym sprawia, że zawsze możesz sięgnąć po produkty z różnych półek cenowych. To zdecydowana zaleta, pozwalająca np. na porównanie win z różnych kategorii. 

Początkujący wielbiciele win powinni próbować wielu ich rodzajów w poszukiwaniu tego ulubionego. Warto porównywać smaki i sięgać po butelki wyraźnie różniące się od siebie. To istotne, bo umożliwia poznanie własnego gustu. Prowadzi też do uwrażliwiania zmysłów na subtelne różnice między poszczególnymi smakami oraz aromatami. Świadome wykrywanie różnic z czasem pozwoli na lepsze zrozumienie konkretnych typów win oraz ich trafny dobór. 

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając wino?

Poszukując taniego wina, weź pod uwagę jego moc. Ma ona znaczący wpływ na smak. Uważa się, że lekkie wina najczęściej nie mają więcej niż 10-11%. Kolejna półka to okolice 12,5%, a najmocniejsze trunki mogą przekraczać nawet 16-18%. Te ostatnie jednak są już wzmacniane. Wart uwzględnienia jest też fakt, że wina wytrawne zwykle zawierają mniej alkoholu niż ich słodkie odpowiedniki. 

Na koniec zwróć uwagę na wiek wina. Wokół tego tematu narodziło się już wiele legend. Najsłynniejsza mówi, że im starsza butelka, tym lepszy napój. Często można usłyszeć, że wina dojrzewające wiele lat są lepsze od „świeżych”. W praktyce jednak sprawa nie jest tak łatwa i oczywista. 

Rzeczywiście są typy win, które dobrze się starzeją i osiągają pełnię smaku po spoczywaniu w beczce przez wiele miesięcy czy nawet lat. Szereg trunków jednak przeznaczonych jest do wypicia w ciągu zaledwie kilku miesięcy, bo po tym czasie zaczynają tracić swoje właściwości. Decydując się na konkretną butelkę, warto sprawdzić, czy na pewno powiedzenie „im starsze, tym lepsze” jej dotyczy.