Starzenie się włosów – dlaczego siwieję?

Społeczne wyobrażenia na temat starzenia obejmują między innymi siwienie. Utratą pigmentu we włosach narażone są coraz młodsze osoby. Powoduje to u nich stres i trudności w samoakceptacji. Jakie są powody siwienia?

 

Przyczyny siwienia

Siwienie powodowane jest przez gen (IRF4), który odpowiada za regulację produkcji oraz przechowywania melaniny. Melanina jest pigmentem, który warunkuje kolor włosów, skóry i oczu. Brak melaniny we włosach skutkuje siwieniem. Jest to naturalny proces, ale czasami zaczyna się zbyt wcześnie – u dwudziestolatków, a nawet u dzieci.

”Uwarunkowania genetyczne, czyli cechy, które dziedziczymy po przodkach, odgrywają istotną rolę w organizmie. […]. Cechy zewnętrzne, które zbliżają nas do przodków, to często: wzrost, koloru oczu i włosów. W przypadku tych ostatnich geny mogą być przyczyną pojawienia się siwizny.”  – czytamy w artykule https://stop-siwiznie.pl/jakie-sa-przyczyny-siwienia-sprawdz-jezeli-masz-problem/ portalu stop-siwiznie.pl.

Jak się okazuje, przyczyny siwienia mogą leżeć znacznie głębiej niż się wydaje. Wraz z często pogarszającą się kulturą zdrowego i spokojnego życia, nasze organizmu wystawione są na wiele czynników takich jak stres, choroby, niewłaściwy tryb życia i odżywiania. Wszystkie one mogą odpowiadać za pojawianie się siwizny na głowie.

 

Jakie są przyczyny siwienia, poza naturalnymi procesami starzenia?

Poniższe punkty przedstawiają listę najbardziej popularnych czynników uznanych za te, które mogą mieć potencjalny wpływ na przyspieszone siwienie włosów:

  • Niedobór witaminy B12.
  • Niedobór witaminy D3.
  • Jest to grupa chorób dziedzicznych, która powoduje guzy rosnące wzdłuż nerwów oraz nieprawidłowy rozwój kości I skóry.
  • Stwardnienie guzowate. Rzadka dziedziczna choroba, która jest przyczyną powstawania łagodnych guzów w wielu organach.
  • Choroby tarczycy.
  • Prowadzi ono do utraty lub niszczenia melanocytów.
  • Łysienie plackowate. Prowadzi ono do nagłej utraty włosów, zwłaszcza włosów kolorowych. Ponownie mogą wzrosnąć włosy, ale siwe lub biał
  • Prawdopodobnie stres może powodować stopniowe siwienie włosów ze względu na działanie wolnych rodników.
  • Długotrwała ekspozycja na światło UV.
  • Palenie papierosó Palacze siwieją wcześniej.

 

Działanie profilaktyczne na siwienie

Nie jest jednak tak, że jako ludzie nie mamy wpływu na losy swoich włosów. Wszystko tak naprawdę leży w naszych rękach. To od naszego podejścia i zastosowania postanowień w praktyce, zależy koloryt i zdrowie naszych włosów, równocześnie ze zdrowiem całego organizmu.

a. wewnętrzne

Zdrowy styl życia, zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to podstawa, aby spowolnić czy opóźnić siwienie włosów. Ważne jest uzupełnianie potrzebnych makroskładników i stronienie od używek. Kontrola stresu może mieć także pozytywne działanie. Najważniejsze jest jednak zidentyfikowanie, czy wśród przyczyn przedwczesnego siwienie nie leżą jakieś choroby podstawowe.

b. zewnętrzne

Jeśli chcesz utrzymać kolor włosów inny niż siwy, możesz skorzystać z wielu dostępnych na rynku metod barwienia włosów. Z pomocą mogą przyjść krótkotrwałe i długotrwałe sposoby farbowania. Farby chemiczne oraz ziołowe, czy odsiwiacze. Niezależnie od tego, czy jesteś alergikiem, obecnie możesz dobrać odpowiedni sposób dla siebie. Barwić można także brodę, brwi oraz rzęsy.

Podsumowanie

Siwienie nie musi klasyfikować nas do grupy osób starszych. Metody działania wewnętrznego oraz zewnętrznego mogą wesprzeć Cię w objawach przedwczesnego siwienia i poprawić codzienny komfort.