Sytuacja, z jaką przyszło nam zmierzyć się podczas epidemii koronawirusa, jest niezwykle trudna. Po pierwsze dlatego, że jest nowa, co samo już czyni ją stresującą. Po drugie dlatego, że nie mamy nad nią właściwie żadnej kontroli. I w końcu po trzecie dlatego, że naruszyła nasze podstawowe potrzeby m.in. potrzebę bezpieczeństwa. Boimy się o zdrowie swoje i bliskich, o konsekwencje gospodarcze i ekonomiczne wszystkich wydarzeń związanych z wirusem. Pojawiają się więc takie emocje jak lęk, niepewność, strach, przygnębienie, czasem nawet złość i frustracja. Dzieci, które nie mają jeszcze do końca wypracowanych skutecznych strategii radzenia sobie z emocjami, przeżywają je często jeszcze silniej. Oczywiście każde dziecko może reagować inaczej, jednak my, jako dorośli, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, jak radzą sobie z tą sytuacją. Poniżej podajemy kilka wskazówek jak wspierać dzieci w czasie epidemii.
1. Wyjaśnij dziecku, co się dzieje i pozwól mu przeżywać emocje
Zwróć uwagę na to, jakie informacje na temat koronawirusa docierają do twojego dziecka. Możliwe, że wielu z nich nie rozumie, a inne wzbudzają w nim różne emocje. Rozmawiaj z nim na ten temat i pytaj o to, co czuje. Staraj się zapewnić, że zrobisz wszystko, aby nic mu się nie stało. Wyjaśnij, że to sytuacja przejściowa i w końcu wrócicie do tego, jak było kiedyś. Nie neguj smutku czy złości dziecka – są normalne w sytuacji gdy z zamknięciem szkół odwołano mecze, przedstawienia, koncerty i inne zajęcia, w których uczestniczyło. Staraj się ograniczać ciągły dopływ informacji na temat epidemii, szczególnie tych niesprawdzonych i nierzetelnych.
2. Bądź spokojny i kontroluj swoje zachowanie
To jak ty się zachowujesz, w dużym stopniu wpływa na odczucia dziecka. Staraj się być spokojnym i zrelaksowanym. Oczywiście stres wynikający z epidemii może mieć na ciebie negatywny wpływ. Kiedy czujesz, że tracisz kontrolę, poproś kogoś dorosłego (partnera lub innego domownika), aby zajął się dzieckiem. Sam spróbuj się zrelaksować i uspokoić. Ważne jest, aby nie dzielić się z dziećmi naszymi lękami i obawami, ponieważ to rodzice zapewniają swoim dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Wyjaśnij, że wiele objawów choroby wywołanej przez koronawirus da się leczyć, a zakażeniu można zapobiec przez częste mycie rąk, ograniczenie wychodzenia z domu i spotkań z innymi.
3. Zapewnij dziecku powtarzalność
O ile zwykle powtarzalność, schematy i rutyna są mało ciekawe i nieco kojarzą się z nudą, teraz są bardzo istotne. Dzięki nim dziecko będzie czuło pewne granice, tak samo jak w „normalnych czasach”, kiedy musiało chodzić do szkoły. Zaplanuj harmonogram dnia, który będzie wyznaczał czas na naukę, odrabianie prac domowych, ale także czas na zabawę oraz kontakty z przyjaciółmi. Starsze dzieci mogą uczestniczyć w tworzeniu planu, tak aby dostosować go swoich potrzeb. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, najlepiej, aby czas na naukę zaplanować w pierwszej części dnia, ponieważ po południu, mogą mieć problemy ze skupieniem się. Postaraj się, aby dziecko budziło się i kładło spać o tych samych porach co zwykle. Dzięki temu będzie miało poczucie, że nie jest na wakacjach i powinno poświęcać czas także na zdobywanie wiedzy, chociaż w nieco inny sposób niż do tej pory.
4. Zadbaj o dobre połączenie internetowe
Jeśli mowa o nauce on-line, musisz pamiętać, że twoje dziecko będzie teraz potrzebowało dobrego Internetu bardziej niż zwykle. Przede wszystkim dlatego, że musi mieć możliwość uczestniczenia w lekcjach video, odbierania plików z kartami pracy oraz wysyłania swoich zadań domowych. Jednak równie istotne są jego kontakty z przyjaciółmi czy kolegami z klasy. Zakaz wychodzenia z domu i spotykania się z innymi nie może zaburzyć jego rozwoju społecznego. Ponadto rozmowy z rówieśnikami na pewno pomogą twojemu dziecku w radzeniu sobie z trudną sytuacją, w jakiej się znajdujemy. Internet domowy od UPC zapewni ci świetną jakość połączenia, nawet jeśli kilku domowników będzie podłączonych do wi-fi w tym samym czasie.
5. Postaraj się o wspólne spędzanie czasu
Rozrywka, która pozwoli rozproszyć złe myśli, a jednocześnie zacieśnić więzy rodzinne to świetny pomysł na kwarantannę! Pamiętaj, aby dziecko nie spędzało większości wolnego czasu jedynie przed ekranami komputera czy tabletu. Układajcie puzzle, grajcie w planszówki, oglądajcie stare zdjęcia, gotujcie razem smaczne potrawy. Wykorzystajcie ten czas na planowanie wyjazdów lub innych rozrywek. Bawcie się razem!