Jak usunąć stary silikon z kuchni czy łazienki?

Silikon jest jednym z najczęściej dziś używanych produktów do uszczelniania przestrzeni domowych. Wykorzystuje się go najczęściej w kuchni i w łazience: do zasłonięcia uchyłków między płytkami, do uszczelnienia zlewozmywaka, czy do zaklejenia otworu w ścianie, za którym znajduje się np. licznik czy ciąg rur, do których nie trzeba mieć codziennego dostępu. Silikon świetnie uszczelnia też wannę – spajając ją z tylnymi płytkami oraz szereg innych urządzeń. Co jednak zrobić, gdy mamy potrzebę jego usunięcia? Od czego zacząć?

Metody na to, jak usunąć stary silikon

Warto zacząć od tego, że likwidowanie starego silikonu np. w przypadku jego zapleśnienia i chęci wymiany na nowy, ale i wtedy, gdy robimy remont i pewne uszczelnione nim rzeczy znajdą się w innych miejscach, możemy wykonać samodzielnie. Przy odrobinie wiedzy i cierpliwości bez problemu zdejmiemy silikon, nawet jeśli w danym miejscu znajduje się on od wielu lat. To dobry pomysł, bo w przypadku remontu pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach i nie trzeba do tej czynności wzywać żadnych specjalistów.

Zatem jak usunąć stary silikon?

Po pierwsze, najprostszą metodą jest użycie zwykłe nożyka. Przykładamy nożyk w miejscu, w którym znajduje się pasek silikonu, zagłębiamy go w środku i drugą ręką wygodnie odrywamy stary silikon. Uwaga: czynność należy wykonać bardzo uważnie, żeby przy okazji nie zarysować płytek czy np. powierzchni wanny. Ta opcja sprawdza się zawsze, chyba, że silikon jest tak stary i zdążył już tak skamienieć, że nie sposób jest wbić nożyk pod jego powierzchnię.

Po drugie, pozostałości silikonu mogą być nie do zdjęcia nożykiem i wtedy należy się posiłkować sprawdzonymi środkami chemicznymi. Na plan pierwszy wysuwa się tu rozpuszczalnik, zarówno aceton, jak i specjalistyczne preparaty do usuwania silikonu, jakie można kupić w każdym sklepie budowlanym. Te drugie, z racji przygotowanie właśnie pod kątem struktury silikonu będą o wiele skuteczniejsze niż zwykły aceton czy zmywacz do paznokci na bazie acetonu. Nie będą one również tak intensywnie śmierdzieć, więc dla większości osób wrażliwych na takie środki, zaleca się użycia preparatów profesjonalnych.

Jak nakładać taką chemię na resztki silikonu? Obowiązkowo cienką warstwą, najwygodniej pędzelkiem. W ciągu około piętnastu minut od nałożenia, skamieniałe nierzadko pozostałości silikonu zmiękną i bez problemu będzie je można zeskrobać z płytek czy urządzeń zwykła szpachelką. Na koniec wystawczy oczyścić powierzchnie ciepłą lub letnią wodą i gotowe.