Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie musi wiązać się ze strachem i bólem. Wiele zależy zarówno od rodziców pociechy, jak i od wybranego gabinetu dentystycznego. Wizyta adaptacyjna, regularne kontrole, małe nagrody tuż po zakończeniu wizyty u stomatologa. To tylko część z elementów mających wpływ na to, czy dziecko w przyszłości nie będzie się bało leczenia i kolejnych wizyt.

Kiedy dziecko zabrać po raz pierwszy do dentysty? Jak pokonać strach przed nieznanym? Który gabinet będzie odpowiedni? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy ją zaplanować?

Pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć już na etapie ząbkowania. To czas, kiedy rodzice muszą jeszcze bardziej zadbać o higienę jamy ustnej dziecka, rozpoczynając od delikatnego czyszczenia zębów mlecznych. Wizyta u stomatologa jest za to konieczna, aby ocenić, czy zęby rosną prawidłowo, a także, czy nie ma ryzyka rozwoju wad zgryzu.

Kolejne wizyty przypadają zwykle po 3 lub 4 roku życia dziecka, kontrolne zaś powinny się odbywać co 3-4 miesiące, o ile stomatolog nie zaleci inaczej.

Wizyta adaptacyjna – dlaczego jest tak ważna?

Aby dziecko uchronić przed zbędnym bólem i stresem związanym z leczeniem, należy przede wszystkim dbać o wspomniane, regularne wizyty kontrolne. W przygotowaniu do kolejnych wizyt i niezbędnych zabiegów stomatologicznych, liczy się zaplanowanie wizyty adaptacyjnej.

Podczas takiego spotkania ze stomatologiem dziecko poznaje gabinet, dostępne narzędzia, których używa dentysta. Taka wizyta jest dla niego przyjemna i wiąże się z zabawą. Stomatolog stara się nie stosować zwrotów i określeń, które mogą wywoływać negatywne emocje. Nie ma tu zatem miejsca na „ból”, „leczenie”, „krew”. Doświadczony dentysta wie, jak rozmawiać z małym pacjentem i jak przygotować go do regularnych wizyt. Takich specjalistów można znaleźć w klinice DentalSand, której pełna oferta dostępna jest pod adresem http://dentalsand.pl/.

Odpowiedni gabinet i stomatolog – jak wybrać?

Podczas szukania stomatologa i gabinetu dla dziecka warto posłuchać opinii innych, w szczególności osób z rodziny lub znajomych, którzy pierwsze wizyty ze swoimi pociechami mają już za sobą.

Należy szukać placówek, w których pracują dentyści mający doświadczenie z małymi pacjentami. Mając już wstępnie wybrany gabinet, pomocą będzie wcześniej opisana wizyta adaptacyjna, która rozwieje wszelkie wątpliwości. Przyjazną atmosferę leczenia dzieci, fachową opiekę oraz życzliwe podejście do najmłodszych pacjentów zapewnia Centrum Stomatologiczne DentalSand, które od stycznia br. przyjmuje pacjentów w kolejnej, nowej lokalizacji – w Gdyni przy ulicy Szczecińskiej 22 – Działki Leśne.

Wizyty u stomatologa są niezbędne, aby w przyszłości mieć zdrowy i piękny uśmiech. To motywacja, która odpowiednio przekazana, wraz z przytoczonymi wskazówkami, pomoże dziecku w pokonaniu lęku przed pierwszym spotkaniem z dentystą.