Wiele kobiet nie wie o tym, że jednym z najważniejszych codziennych rytuałów pielęgnacyjnych wcale nie jest nakładanie make-upu, ale odpowiednio wykonany demakijaż. Niestety, najczęściej robimy go w pośpiechu i niedbale, przez co na skórze pozostają resztki produktów kosmetycznych, a także sebum i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. Jak wykonać domowy demakijaż, by skóra była idealnie czysta i przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych? Jakie kosmetyki damskie do oczyszczania cery wybrać, aby optymalnie zadbać o skórę? Podpowiadamy!
Sztuka demakijażu
Prawidłowo wykonany demakijaż oczyszcza pory, ułatwia skórze oddychanie, przygotowuje do nocnej regeneracji oraz poprawia wchłanianie substancji aktywnych z kosmetyków, zwiększając skuteczność ich działania. Jeśli nie pamiętasz o wieczornym demakijażu lub wykonujesz go w niewłaściwy sposób, ryzykujesz podrażnienie skóry, pozbawienie jej blasku oraz zablokowanie gruczołów łojowych, co może prowadzić do powstawania zaskórników. Nawet jeśli nie nakładasz makijażu, nie zwalnia Cię to z obowiązku dokładnego oczyszczania twarzy co najmniej raz dziennie, wieczorem. Warto wykonywać demakijaż również rano, przed nałożeniem kremu oraz kolorowych kosmetyków, ponieważ dzięki temu usuniesz nadmiar sebum, a makijaż dłużej utrzyma się na Twojej skórze.
Demakijaż oczu
Do przemywania okolic oczu używaj tylko kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych, ponieważ skóra na powiekach i wokół oczu jest bardzo wrażliwa i cienka. Możesz wybrać dowolną postać kosmetyku – na przykład mleczko, śmietankę, płyn czy olejek. Jeśli w ciągu dnia używasz kosmetyków wodoodpornych lub trudnych do usunięcia (takich jak trwały podkład), zastosuj płyn dwufazowy, który bez problemu usunie oporny makijaż. Pamiętaj, że taki produkt należy wstrząsnąć przed użyciem, by faza wodna i olejowa dobrze się wymieszały.
Nasącz płatek kosmetyczny odpowiednio dobranym preparatem, ale nie trzyj skóry, ani nie wykonuj gwałtownych ruchów, ponieważ podrażnia to cerę i przyspiesza powstawanie zmarszczek. Zwróć uwagę, czy kąciki oczu i rzęsy zostały dokładnie oczyszczone, ponieważ resztki makijażu mogą powodować podrażnienie oczu oraz kruchość i łamliwość rzęs. Przemywaj okolice oczu aż do całkowitej czystości.
Demakijaż twarzy
Gdy oczyścisz powieki, zajmij się okolicą ust. Nasączonym delikatnym kosmetykiem płatkiem usuń błyszczyk lub pomadkę. Następnie zajmij się pozostałą częścią twarzy. Zawsze przemywaj ją okrężnymi ruchami. Ułatwia to usunięcie użytych kosmetyków oraz zapewnia skórze relaksujący masaż. Zacznij od policzków, przejdź do nosa, podbródka oraz czoła. Jeśli używasz do demakijażu żelu lub pianki, nanieś wilgotną dłonią niewielką ilość kosmetyku na skórę, by uzyskać pianę. Następnie dokładnie zmyj ją wodą. Często pomijanym etapem demakijażu jest oczyszczanie szyi, jednak w ciągu dnia często nakładamy na nią podkład czy trwałe, markowe perfumy. Je również należy zmyć!
Idealny demakijaż dla Twojej skóry
Jeśli masz skórę suchą lub skłonną do powstawania zmarszczek, wybieraj mleczka kosmetyczne, śmietanki i kremy do demakijażu. Natłuszczają i odżywiają skórę, nie powodując efektu ściągnięcia. Często zawierają w składzie oleje roślinne, witaminy A i E, glicerynę oraz kwas hialuronowy. Jeśli masz cerę tłustą, mieszaną, łojotokową lub trądzikową, postaw na żel lub piankę do mycia. Usuwają one nadmiar sebum, a przy tym mają właściwości antybakteryjne, ściągają rozszerzone pory oraz matują. Najczęściej zawierają cynk, siarkę, kwasy owocowe, witaminy z grupy B oraz wyciągi ziołowe.
Do skóry wrażliwej i atopowej wybieraj wyłącznie kosmetyki hipoalergiczne, bez sztucznych barwników i konserwantów. Powinny zawierać składniki łagodzące podrażnienia, nawilżające i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. Produkty do demakijażu znajdziesz w stacjonarnych i internetowych drogeriach. Ceny będą różne, a te niższe nie zawsze świadczą o złej jakości produktu. Podobnie jak tanie perfumy potrafią być bardzo wdzięczne i długo utrzymywać się na skórze, również niedrogie produkty do demakijażu mogą świetnie się sprawdzać. Warto kierować się opiniami innych użytkowników.
Produkty do demakijażu
Płyn micelarny może być używany do każdego rodzaju skóry. Przywraca jej naturalny, lekko kwaśny odczyn. Zawiera małe cząsteczki wiążące związki tłuszczowe oraz wodę. Dzięki temu bardzo dobrze zmywa każdy rodzaj makijażu i oczyszcza skórę. Zawiera także niewielkie ilości konserwantów, substancji zapachowych oraz barwników, dlatego może być stosowany do skóry wrażliwej oraz do demakijażu oczu.
Chusteczki do demakijażu warto stosować jedynie wtedy, gdy chcesz szybko pozbyć się make-upu lub nie masz dostępu do bieżącej wody. Chusteczki są nasączone odpowiednim preparatem, dlatego po wyjęciu są gotowe do użycia. Niestety, wycieranie zanieczyszczeń może przyczyniać się do powstawania podrażnień oraz sprzyjać powstawaniu zmarszczek. Nie stosuj zatem chusteczek codziennie.
Na koniec demakijażu warto skorzystać z toniku. Łagodzi on ewentualne podrażnienia, ściąga pory, przywraca właściwe pH skórze oraz usuwa pozostałości zanieczyszczeń. Wiele produktów tego typu odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry, chroni ją oraz zapobiega utracie wody. Wybieraj toniki z wyciągami ziołowymi, witaminami oraz minerałami.