Jak odetkać nos? Poznaj sprawdzone sposoby

Zatkany nos to uciążliwa dolegliwość, która zwykle nie jest groźna dla zdrowia, może jednak wywołać niepożądane powikłania, szczególnie jeśli wystąpi u dziecka. Najczęstszą przyczyną zatkanego nosa jest alergia, katar, wyziębienie, stan zapalny błony śluzowej lub zatok. Może również pojawić się na skutek stosowania przez dłuższy czas leków dawkowanych bezpośrednio do nosa lub w wyniku częstego kontaktu z dymem papierosowym. Nie leczona dolegliwość może wywołać problemy z ciśnieniem, bóle głowy, a także trudności z mówieniem i spożywaniem posiłków. Jak odetkać nos? Poznaj sprawdzone sposoby.

Jak odetkać nos? Sprawdzone domowe sposoby

Zanim sięgniesz po produkty apteczne, wypróbuj domowe sposoby na zatkany nos.

  • Najpopularniejszym i bardzo skutecznym sposobem jest inhalacja, która stosowana jest od wielu pokoleń. Do przeprowadzenia inhalacji będziesz potrzebować dużego naczynia, które wypełnij gorącą wodą. Możesz dodać parę liści suszonej lub świeżej mięty, kilka kropli olejku eterycznego (anyż, tymianek, mięta pieprzowa lub eukaliptus) lub sól fizjologiczną. Następnie okryj twarz ręcznikiem, tworząc zasłonę i pochyl się nad naczyniem w taki sposób, aby para trafiała bezpośrednio do nozdrzy.
  • Innym, równie skutecznym sposobem na zatkany nos jest irygacja, czyli płukanie nosa solą fizjologiczną lub morską (roztwór soli 3%). Czynność tę należy powtórzyć tyle razy, aż poczujesz, że zalegający śluz się rozpuszcza.
  • Na zatkany nos pomaga również przyjmowanie dużej ilości płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu usuwanie śluzu jest łatwiejsze. Najlepiej jest spożywać czystą wodę, ewentualnie herbatki ziołowe (np. miętowe o działaniu wykrztuśnym).
  • W przypadku zatkanego nosa u niemowlaka sprawdzi specjalna gruszka, za pomocą której odciąga się zalegającą wydzielinę. W przypadku starszych dzieci można również delikatne przepłukać nos solą fizjologiczną. Należy wpuszczać 1–2 krople soli do nosa, a następnie położyć niemowlę na brzuchu, aby umożliwić wypływanie wydzieliny.

Jak odetkać nos? Preparaty apteczne

Jeśli domowe sposoby na zatkany nos nie pomogą, sięgnij po któryś z leków dostępnych w aptece bez recepty. Szczególnie polecane są preparaty w sprayu, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej i redukują stan nadmiernego ukrwienia. Ich zaletą jest szybki efekt działania oraz łatwość w aplikowaniu. Nie zaleca się jednak używać ich przez okres dłuższy niż kilka dni (zgodnie z ulotką), gdyż negatywnie wpływają na stan śluzówki nosowej, powodując jej wysychanie i podrażnienie.