Jadalnia w stylu boho – jak ją urządzić?

Styl boho cieszy się współcześnie ogromną popularnością. Najczęściej kojarzy nam się z przytulną sypialnią lub z artystycznym i lekkim wystrojem salonu. Styl boho możemy również odtworzyć w naszej jadalni. W artykule podpowiadamy, jak urządzić praktyczną oraz klimatyczną przestrzeń.

Czym jest styl boho?

Styl boho przede wszystkim łączony jest z przytulnym, ciepłym, rodzinnym wnętrzem. W aranżacji wykorzystywane są zwłaszcza ciepłe barwy, które jedynie przełamane są dominującymi akcentami i dodatkami – styl boho nie lubi artystycznego chaosu, natomiast ceni przemyślane kompozycje.

Styl boho ceni również indywidualizm i mieszanki stylów. Możemy wykorzystywać motywy etniczne, kwiatowe, elementy retro, łączyć boho ze stylem rustykalnym czy z industrialnym.

W przestrzeni boho królują przede wszystkim naturalne materiały: drewno, kamień, wiklina, rattan. Wykorzystuje się zarówno w konstrukcjach mebli, jak i dodatków.

Meble do jadalni boho

Urządzając jadalnię, przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze to, aby przestrzeń była praktyczna. Jej serce i centralny punkt najczęściej stanowi stół. Zgodnie ze stylem boho, wybierzmy stół wykonany z naturalnego i wytrzymałego komponentu, czyli z drewna. Jego ciepła barwa nada jadalni przytulnego charakteru, natomiast wyraźny rysunek słojów – oryginalności. Nowoczesne stoły z litego drewna mogą wyróżniać się natomiast swoją bryłą, zastosowaniem nieregularnych krawędzi (tak zwane stoły live edge) czy metalowymi nogami. W zależności od naszych potrzeb, do wyboru mamy również stoły nierozkładane lub rozkładane (z pełnym lub z dzielonym blatem).

Wybierając rozmiar stołu, zastanówmy się: ile osób będzie z niego korzystać na co dzień, jak często mamy zamiar organizować np. rodzinne imprezy, czy dysponujemy odpowiednim metrażem. Stół nie powinien zagradzać pokoju ani utrudniać nam przemieszczania się.

Urządzając jadalnię, nie możemy zapominać również o krzesłach. Zgodnie z duchem boho współcześnie królują krzesła rattanowe i wiklinowe. Dobre rozwiązanie będzie stanowić także krzesło drewniane tapicerowane – z tapicerką w kolorach ziemi. Natomiast przy klasycznym stole o prostej bryle i masywnych nogach możemy zastosować krzesła metalowe lub z metalowymi elementami.

W jadalni prócz stołu i krzeseł mogą znaleźć się także inne meble, takie jak: witryna, kredens, szafka klasyczna, szafka rtv, komoda, regał, krzesło brazylijskie, taboret. Mimo że witryna przede wszystkim kojarzy nam się z wyposażeniem sklepowym, a kredens z „babcinym” meblem, to idealnie pasują one do przestrzeni boho. Za przeszklonymi drzwiami możemy zaprezentować kolekcję ceramiki, alkohole z różnych stron świata czy cenne, rodzinne pamiątki. Jest to także praktyczne rozwiązanie, ponieważ na przedmiotach nie będzie osadzać się kurz.

Styl boho – kolory ziemi

Dla stylu boho charakterystyczne jest bazowanie na tak zwanych kolorach ziemi, czyli na: brązach, beżach, kremach, zieleniach, szarościach, żółciach. Dobrym wyborem będą również odcienie bieli. Jeżeli w aranżacji wnętrz cenimy przede wszystkim kolory, jak i nutkę szaleństwa, to na przykład biel, beż, krem i szarości możemy przełamać za pomocą takich barw jak: butelkowa zieleń, burgund, kobalt, bordo czy kolor musztardowy. Pamiętajmy jednak o złotej zasadzie – „mniej, znaczy więcej”. Na intensywny kolor pomalujmy wyłącznie jedną ścianę w naszej jadalni, np. sąsiadującą ze stołem.

Uwaga: Ściany możemy wykończyć również za pomocą fakturowej tapety ściennej czy tynków gipsowych.

Dodatki do jadalni w stylu boho

Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, w stylu boho najczęściej korzysta się z naturalnych materiałów. Nasze dodatki mogą być więc wykonane na przykład z: juty, wikliny, rattanu, kamienia, bawełny. Na ścianach mogą zawisnąć: makramy i łapacze snów, makramowe kwietniki, rodzinne fotografie, obrazy, grafiki, lustra w mosiężnych ramach, retro zegary.

Na stole postawmy wazon z żywymi lub suszonymi kwiatami albo z popularną trawą pampasową. Na wyjątkowe okazje mebel możemy przyozdobić za pomocą koronkowego lub lnianego obrusu.

W jadalni boho nie może zabraknąć także okazałych roślin doniczkowych, takich jak paprocie czy monstery. Klimatyczną przestrzeń stworzą także takie dodatki jak: lekkie i zwiewne zasłony, bambusowe podkładki pod talerze, wiklinowe tace, wzorzysta ceramika.

Oświetlenie

W aranżacji jadalni istotną kwestię stanowi także oświetlenie. Najczęściej decydujemy się na źródło światła umieszczone nad stołem – dzięki temu dokładnie oświetlimy blat. Wybierajmy zwłaszcza żarówki o ciepłej i jasnej barwie. W kwestii lampy możemy postawić na boho ażurowy klosz wykonany z wikliny czy na metalową konstrukcję wpisującą się w styl loftowy.

Resztę pomieszczenia możemy oświetlić za pomocą: ściennych kinkietów, lamp wiszących, lamp stojących na meblach czy świateł punktowych. Ciekawym trikiem jest także rozmieszczenie na ścianie luster, które odbijając źródła światła, rozjaśnią nasze pomieszczenie.

Jeżeli dysponujemy większym metrażem lub jadalnią łączoną z kuchnią, to za pomocą światła możemy również rozgraniczyć poszczególne strefy, na przykład strefę relaksu, gotowania, spożywania posiłków.