Internista online – jakie czynniki wpływają na rosnącą popularność tej formy opieki zdrowotnej?

Konsultacje lekarskie online nie są nową usługą, ale ich powszechność wzrosła właściwie dopiero podczas pandemii koronawirusa, kiedy w pewnym sensie zostaliśmy do tej formy kontaktu z lekarzem zmuszeni. Początkowo część osób była zdystansowana, teraz wielu pacjentów docenia telewizytę. Jakie są tego zalety i kiedy internista online może być pomocny?

Duża oszczędność czasu

Na pierwszy plan wysuwa się znaczna oszczędność czasu poświęcona na dotarcie do przychodni i oczekiwanie na wizytę. Telewizyta odbywa się w dogodnym dla nas miejscu i w określonym czasie. Nie musimy więc wychodzić z domu ani nigdzie jeździć. Tę efektywność czasową z pewnością doceniają osoby zapracowane, które żyją w ciągłym biegu. Tak samo usatysfakcjonowani będą mieszkańcy wsi i mający utrudniony dojazd do przychodni.

Większe bezpieczeństwo

Brak konieczności osobistej wizyty to nie tylko czas, ale i większe bezpieczeństwo i troska o nasze zdrowie. Internista online oznacza brak kontaktu z innymi chorymi czekającymi w poczekalni. Tym samym nie ma ryzyka, że złapiemy dodatkową infekcję. Nie będziemy też stać na przystankach, tym samym narażać się na przewianie i działanie innych warunków atmosferycznych sprzyjających chorobie. Przy osłabionej odporności jest to szczególnie istotne.

Szybki dostęp do lekarza

Powszechną bolączką w polskiej służbie zdrowia są bardzo długie kolejki do lekarzy. Najdłuższe są one do specjalistów, gdzie na wizyty czeka się nawet kilka lat. Jednak i do lekarza pierwszego kontaktu nie zawsze łatwo się dostać. Decydując się na telewizytę, problem ten znika. Internista online być może przyjmie nas w tym samym dniu, kiedy się do niego zgłosimy. Konsultacje odbywają się o każdej porze siedem dni w tygodniu, dlatego znacznie łatwiej umówić się na wizytę osobom pracującym.

Rozwój technologii cyfrowych w służbie zdrowia

Cyfryzacja postępuje w każdej branży. Widać ją także w przypadku służby zdrowia. Konsultacje online przebiegają sprawnie i są na wysokim poziomie. Lekarze mają wgląd w naszą elektroniczną dokumentację medyczną, mogą nam wystawiać skierowania do specjalistów i na badania, a także przepisywać e-recepty. Z kolei pacjenci zyskali nowe formy komunikacji z lekarzem. Mogą na przykład korzystać z platform internetowych i aplikacji mobilnych.

W jakich sprawach pomoże internista online?

Wiadomo już, z czego wynika rosnąca popularność wizyt online. Warto się jednak zastanowić, w jakich sytuacjach internista udzieli nam wsparcia, bo nie zawsze nasz stan zdrowia się do tego kwalifikuje. Dotyczy to m.in. nagłego pogorszenia zdrowia, czy większej kontuzji. Wtedy powinniśmy bezzwłocznie odwiedzić najbliższy szpital. Kiedy w takim razie się na to zdecydować? Internista online to dobra opcja, kiedy potrzebujemy konsultacji, przedłużenia recepty na stale przyjmowane leki. Możemy się też zgłosić, chcąc uzyskać zwolnienie lekarskie, chcemy przeanalizować wyniki badań laboratoryjnych lub na takowe uzyskać skierowanie.