Jak działają agencje rekrutacyjne?

Obsadzanie wakatów w firmie to żmudny i czasochłonny proces, który wymaga nie tylko dużego zaangażowania, ale też dogłębnej znajomości rynku pracy.

Dlatego wielu przedsiębiorców rezygnuje z samodzielnego przeprowadzania rekrutacji i zleca to zadanie specjalizującej się w tym agencji, ufając, że ona zrobi to szybciej i lepiej. I słusznie, bo agencja rekrutacyjna dysponuje o wiele większym zapleczem technicznym, a także znacznie obszerniejszą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie.

Jakie usługi świadczy agencja rekrutacyjna?

Agencja rekrutacji posiada szeroką ofertę usług, która obejmuje zarówno rekrutację konwencjonalną, polegającą na rozsyłaniu ogłoszeń i przeprowadzaniu rozmów kwalifikacyjnych, jak i rekrutacje specjalistyczne (executive search, direct search, headhunting), polegające na bezpośrednim docieraniu do biernych kandydatów z rynku pracy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, agencja rekrutacji może zaoferować również wsparcie w zakresie wdrażania nowego pracownika oraz jego integracji i aktywizacji, a także consulting HR, czyli doradztwo personalne na kolejnych etapach rozwoju jego zawodowej kariery.

Jak wygląda współpraca z agencją rekrutacji?

Aby nawiązać współpracę z agencją rekrutacyjną wystarczy przesłać do niej zapytanie ofertowe. Jeśli pierwszy kontakt przebiegnie pomyślnie i klient zaakceptuje złożoną przez agencję propozycję, pozostaje omówienie szczegółów zlecenia i podpisanie umowy. Reszta leży już w rękach specjalistów ds. rekrutacji – to oni przygotowują i wdrażają strategię poszukiwania i pozyskiwania pracowników, dopasowaną do indywidualnych wymogów danej branży i firmy, możliwie optymalną i efektywną. Klient oczywiście przez cały czas trwania współpracy ma wgląd w podejmowane przez agencję działania i to do niego należy ostatnie słowo w kwestii wyboru kandydata. Jedną z agencji rekrutacji jest SalesHR.pl.

Dlaczego warto pomyśleć o outsourcingu rekrutacji?

Outsourcing rekrutacji, czyli korzystanie z zewnętrznych zasobów w zakresie obsadzania wakatów w firmie, zaczyna stawać się standardem współczesnego biznesu, ponieważ pozwala na osiąganie optymalnych efektów przy minimalnym nakładzie pracy. Dzięki temu mamy szansę zwiększyć produktywność firmy, osiągane przez nią wyniki finansowe, a także jej konkurencyjność. Warto rozważyć skorzystanie z tego rozwiązania zwłaszcza wtedy, gdy firma boryka się z dużą rotacją pracowników – agencja rekrutacyjna pomoże rozwiązać ten problem.