Firanki koronkowe. Czy są modne? Jak dopasować je do stylistyki domowego wnętrza?

Firanki to jedne z tych elementów dekoracyjnych okien, z których wielu osobom trudno zrezygnować. Mimo tego, że w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi już widok okien pozbawionych ich dodatku, nie ulega wątpliwości, że dekoracje te są w stanie znacznie podnieść ich estetykę. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się obecnie firanki koronkowe, które są nie tylko piękne i klimatyczne, ale także bardzo uniwersalne! Dlaczego warto się na nie zdecydować i do jakich stylów wnętrzarskich firanki koronkowe okażą się trafnym wyborem?

Firanki w oknach. Jaką funkcję pełnią w domu i mieszkaniu?

Podstawowym zadaniem firanek jest zapewnienie domownikom większej prywatności. Ich założenie zaleca się szczególnie w oknach pomieszczeń znajdujących się na parterze, aby lepiej chronić to, co dzieje się w środku przed wzrokiem osób postronnych, znajdujących się na zewnątrz. Oprócz tego, firanki koronkowe ręcznie robione zabezpieczają domowe wnętrza przed nadmiernym przenikaniem do nich światła słonecznego – w tym celu zwykle montuje się je w oknach sypialni wychodzących na wschód oraz salonów i pokojów z ekspozycją południową i zachodnią, które są szczególnie intensywnie doświetlone w ciągu dnia.

To jednak jeszcze nie wszystko! Firanki pełnią bowiem nie tylko funkcję praktyczną, zapewniając nam prywatność, ochronę przed nadmiernym światłem i przenikaniem do wnętrz zanieczyszczeń z zewnątrz, lecz także stanowią ważny element dekoracyjny pomieszczenia. Dzięki nim, staje się ono bardziej przytulne i nabiera domowego charakteru. Prawidłowo dopasowane do wiodącej stylistyki panującej w pomieszczeniu firany podkreślają także estetykę w nim panującą oraz nadają mu dodatkowych walorów ozdobnych. Zdecydowanie nie warto wiec z nich całkowicie rezygnować, zwłaszcza jeśli zależy nam na wprowadzeniu do domu i mieszkania przyjemnej, ciepłej atmosfery.Firanki koronkowe ręcznie robione. Do jakich stylów wnętrzarskich pasują?

W podjęciu decyzji o zamontowaniu w swoim domu lub mieszkaniu firanek bez wątpienia pomaga ich ogromny wybór. W dzisiejszych czasach możemy znaleźć i kupić rozwiązanie, która nada naszemu wnętrzu jeszcze więcej charakteru i przytulności. Jednym z najbardziej uniwersalnych są firanki koronkowe ręcznie robione. Wynika to z faktu, że posiadają zróżnicowane wzornictwo, przez co bez trudu dopasujemy je do wiodącej stylistyki domowego wnętrza.

I tak, firanki koronkowe ręcznie robione idealne do mieszkań urządzonych w klasycznym stylu mogą posiadać wzory kwiatowe, liściaste, a także geometryczne. Sama tkanina powinna być natomiast utrzymana w stonowanej kolorystyce beżów, kremów, bieli lub brązów. Firanki do wnętrz nowoczesnych powinny natomiast posiadać minimalistyczny charakter z prostym, najlepiej geometrycznym wzornictwem.

W stylu rustykalnym świetnie sprawdzą się natomiast firanki koronkowe ręcznie robione z kwiatowymi wzorami, podobiznami ptaków, zwierząt i roślin. Panujący w naszym wnętrzu styl skandynawski podkreślą natomiast jasne, proste i minimalistyczne firanki o lekkiej strukturze, wykonane z naturalnych materiałów – np. z lnu lub bawełny. Koronkowe firanki pasują bowiem do każdego wnętrza pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie wzornictwo i kolorystykę.