Oleje herbaciany ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i pielęgnacji. Sprawdza się przede wszystkim w przypadku problemów skórnych, ale także w walce z łupieżem czy grzybicą. Po olejek herbaciany warto sięgać również na co dzień, ponieważ doskonale odświeża i tonizuje skórę.
Właściwości olejku herbacianego
Olejek herbaciany wykazuje przede wszystkim działanie bakteriobójcze i antyseptyczne. Stosowany jest od wieków jako naturalny preparat zwalczający grzybicę i działający przeciwzapalnie. Jako jeden z niewielu naturalnych olejków może być stosowany bezpośrednio na skórę, dzięki czemu wykorzystywany jest w tradycyjnej medycynie do dezynfekcji i oczyszczania ran. Olejek herbaciany dodatkowo wykazuje działanie regulujące: pomaga zmniejszać ilość wydzielanego sebum, przeciwświądowe i regenerujące.
W jakich preparatach stosuje się olejek herbaciany?
Olejek herbaciany sprawdza się w pielęgnacji twarzy, całego ciała, a nawet włosów. Przede wszystkim polecany jest jako dodatek do kosmetyków o działaniu przeciwtrądzikowym, tonizującym, regulującym pracę gruczołów łojowych. Po drugie, powinny się w niego zaopatrzyć osoby, które często borykają się z problemem nawracającej grzybicy. Stosowanie olejku wraz z kremem do stóp można potraktować jako profilaktykę tej nieprzyjemnej choroby, a samo stosowanie olejku w okresie nawrotu infekcji przyspieszy regenerację.
Parę kropel olejku herbacianego wmasowanego w skórę głowy niweluje łupież (który powodowany jest przez bakterie wywołujące grzybicę), a także zmniejszyć przetłuszczanie się włosów. Olejek herbaciany warto dodawać także do zwykłych kremów nawilżających nawet, jeśli mamy skórę normalną: doskonale odświeża, pięknie pachnie i pozytywnie wpływa na napięcie skóry.
Olejek herbaciany jest cennym dodatkiem do maseczek naturalnych, np. z glinki lub miodu. Można go wykorzystać do moczenia stóp przed zabiegiem domowego pedicure. W przypadku ostrych trądzikowych stanów zapalnych zalecana jest parówka na twarz wykonana z olejku herbacianego: nie można jednak stosować jej częściej, jak dwa razy w miesiącu.
Na co uważać stosując olejek herbaciany?
Kosmetyki z olejkiem herbacianym zazwyczaj są dobrze tolerowane. Jednak ponieważ jest to silny środek, warto najpierw przed zastosowaniem olejku (w szczególności w formie nierozcieńczonej), wykonać próbę alergiczną na niewidocznym, zdrowym fragmencie skóry. Jeśli nie pojawi się świąd i pieczenie, olejek może być przez nas stosowany zgodnie ze wskazaniami.
Olejek herbaciany nie jest lekiem: dlatego wszelkie wątpliwości zdrowotne dotyczące nawracającej grzybicy, głębokich zmian zapalnych i niegojących się ran, powinny być przede wszystkim konsultowane z lekarzem. Olejek herbaciany może znacznie skrócić regenerację skóry, jednak nierzadko może pełnić jedynie funkcję towarzyszącą regularnemu leczeniu (np. zaawansowana grzybica atakująca również paznokcie wymaga interwencji antybiotykami syntetycznymi).
Szczególnie istotne jest upewnienie się, że kupowany przez nas olejek herbaciany pochodzi ze sprawdzonego źródła i faktycznie jest naturalnym olejkiem eterycznym, a nie olejkiem zapachowym. Ekologiczny, naturalny olejek herbaciany jest jasnożółty, ma bardzo intensywny zapach i gęstą konsystencję, taką jak ten produkt: https://ecospa.pl/olejek-drzewa-herbacianego-ekologiczny
Z kolei olejki zapachowe to syntetyczne produkty, do których wytworzenia wykorzystuje się zwykły olej roślinny, nasączany substancjami zapachowymi imitującymi konkretne zioło, czy w tym wypadku drzewo. Nie mają jednak właściwości terapeutycznych, a ich stosowanie może powodować alergie, również wziewne.