Domowe sposoby na mole spożywcze

W Twojej kuchni zalęgły się mole spożywcze i nie wiesz jak się ich pozbyć? Wypróbuj skuteczne, domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się niechcianych gości. Poniżej znajdziesz informacje, jak krok po kroku pozbyć się moli spożywczych z mieszkania.

Mole spożywcze — gdzie szukać?

Mól spożywczy, inaczej mól kuchenny, to potoczna nazwa omanicy spichrzanki. Owad ten lubi produkty zbożowo-mączne (mąka pszenna, ziarna zbóż, pieczywo, suchary), suszone owoce, grzyby oraz warzywa strączkowe. Chętnie żeruje na makaronach, płatkach śniadaniowych oraz słodyczach. Mole spożywcze nie pogardzą również suchą karmą dla zwierząt: psów, kotów, ptaków oraz rybek. Najczęściej spotyka się je w spichlerzach zbożowych oraz w szafkach kuchennych. Tekturowe oraz foliowe opakowania nie są dla nich żadną przeszkodą. Mole spożywcze nie dostaną się jedynie do produktów zamkniętych szczelnie w szklanych pojemnikach. To właśnie dlatego większość żywności lepiej przechowywać w dużych słojach, zamiast w pudełkach. Dzięki temu, nawet jeśli przyniesiesz mola do domu, to inwazja nie rozprzestrzeni się na inne produkty.

Mole spożywcze — rozmnażanie i wygląd

Mole spożywcze rozmnażają się bardzo szybko, a do domu można je przynieść ze sklepu. Dlatego, zanim włożysz do szafki kupione produkty spożywcze, obejrzyj je dokładnie, a podejrzaną żywność wyrzuć. Mole spożywcze składają jaja bezpośrednio na żywność sypką. Jeśli zauważysz w swoich produktach ziarenka (jajeczka), które w wyglądzie będą przypominać skrystalizowane ziarnka cukru, to może to świadczyć, że w Twojej kuchni pojawili się nieproszeni goście. Larwy, czyli gąsienice, tworzą z żywności lekkie bryły, a osobniki dorosłe fruwają po mieszkaniu, najczęściej nocą. Dorosłe mole spożywcze są koloru brązowo-szarego, z kolei larwy są białawe lub żółte, czasem spotka się osobniki zielonkawe.

Mole spożywcze — jak się ich pozbyć?

Do pozbycia się moli spożywczych nie są potrzebne specjalne preparaty, można to zrobić za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Na początek przejrzyj dokładnie cała żywność, która masz w domu. Jeśli tylko w którymś z produktów zauważyłaś larwy moli, wyrzuć całość. W przeciwnym wypadku nigdy nie pozbędziesz się moli. Następnie wyczyść wszystkie szafki, najpierw za pomocą odkurzacza, aby pozbyć się niewidocznych gołym okiem jajeczek, następnie szafki umyj ciepłą wodą z mydłem. Po osuszeniu przetrzyj octem. Produkty, w których nie zauważyłaś śladu moli, włóż do szklanych, metalowych lub plastikowych pudełek. Profilaktycznie, możesz w szafkach kuchennych zawiesić pułapki na mole spożywcze.

Domowe sposoby na pozbycie się moli spożywczych

W szafkach kuchennych możesz rozsypać goździki, ponieważ mole spożywcze nie przepadają za ich zapachem. Sprawdzonym sposobem jest również umieszczenie w szafkach woreczków z suszoną lawendą lub liśćmi laurowymi. Mole spożywcze nie przepadają również za zapachem cytrusów. Możesz wbić w plasterki pomarańczy kilka goździków, a po zasuszeniu, umieść je w szafce. Skutecznym sposobem może być również roztwór z gorącej wody i octu (1:1) lub napar goździkowy, który należy wstawić do szafki i pozostawić do ostygnięcia. Mole spożywcze przynosimy najczęściej ze sklepu, dlatego warto np. kaszę lub ryż, przed umieszczeniem w szklanym słoiku, wstawić na kilka dni do zamrażalnika. Larwy moli mogą również przedostać się do nas od sąsiada. Aby tego uniknąć, można w oknach i przy wylocie wentylacji, zamontować moskitiery.

Spray czyszczący na mole spożywcze

1 szklankę wody, 1 szklankę octu i 15 kropli olejku lawendowego wymieszaj i przelej do butelki z dyfuzorem. Tak przygotowany środek możesz rozpylić w szafkach kuchennych.