Czy olej MCT wspomaga odchudzanie?

Chociaż nie ma złotego środka na szybką utratę wagi, z wyjątkiem rygorystycznych ograniczeń dietetycznych, które mogą zebrać żniwo na twoim zdrowiu, oto dobra wiadomość dla tych, którzy szybko chcą spalić tłuszcz i kalorie bez przechodzenia na rygorystyczne ćwiczenia lub reżimy dietetyczne. Olej MCT to sprawdzony sposób na utratę zbędnych kilogramów.

Czym są MCT?

MCT to akronim oznaczający średniołańcuchowe triglicerydy. Więc czym one są? Triglicerydy są główną formą tłuszczu pokarmowego znajdującego się w krwiobiegu. Składają się one z trzech łańcuchów nasyconych lub nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są połączone cząsteczkami glicerolu, który jest formą alkoholu. Triglicerydy pomagają dostarczyć organizmowi energii. Ale jeśli twój poziom trójglicerydów i cholesterolu jest wysoki, może to zwiększyć ryzyko zawału serca, udaru i zapalenia trzustki, co jest oczywiście złe. Jak sama nazwa wskazuje, MCT składają się ze średniej długości łańcuchów tłuszczu dietetycznego. Łańcuchy te mają od 6 do 12 cząsteczek węgla.

Schemat działania oleju MCT

Właściwości i działanie oleju MCT wspomagają przemianę materii. Nasze ciała są zaprojektowane tak, aby spalać zarówno węglowodany, jak i tłuszcz w celu uzyskania energii. Wysokie poziomy aktywności zazwyczaj obciążają cukier we krwi i glikogen w wątrobie, działania o niskiej intensywności wykorzystują głównie tłuszcz jako paliwo, a działania o umiarkowanej intensywności wykorzystują oba te źródła. Kiedy jednak ograniczasz spożycie węglowodanów i cukru, zmuszasz swój organizm do polegania na tłuszczu jako podstawowym źródle paliwa, a to prowadzi do zwiększenia poziomu enzymów metabolizujących tłuszcz i wydajności mitochondriów. Proces ten może trwać kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy w zależności od indywidualnych czynników i jest potocznie określany jako „adaptacja tłuszczowa”. MCT jest szczególnie przydatne dla „spalaczy tłuszczu”, ponieważ omija normalne trawienie tłuszczu i trafia prosto do wątroby, gdzie wspomaga produkcję ciał ketonowych. Ketony są następnie wykorzystywane przez organizm jako źródło ATP, cząsteczki używanej do metabolizmu komórkowego. Pomimo podobieństw w wyglądzie, inne oleje nie posiadają tych szczególnych właściwości. W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że olej MCT z kokosów zwiększał syntezę ATP lepiej niż wielonienasycony tłuszcz znajdujący się w oleju kukurydzianym. Jest to ważna informacja dla osób zainteresowanych dietami ketogenicznymi, ponieważ bez węglowodanów poziom energii może się obniżyć. MCT zapewniają „szybką energię” alternatywną do węglowodanów i bezpośrednio zwiększają produkcję ketonów, zapewniając trwały poziom energii przez cały dzień.

Jak często można stosować olej MCT?

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz stosować olej MCT, ważne jest, aby przyjmować niewielkie ilości. Jest on szybko przetwarzany w organizmie, więc przy nadmiernym stosowaniu możesz cierpieć na problemy trawienne. Początkowo zacznij od łyżeczki lub pół łyżki stołowej. W miarę przyzwyczajenia możesz stopniowo ją zwiększać, aż do maksymalnie 4 do 7 łyżek stołowych dziennie. W przypadku stosowania kilku łyżek stołowych dziennie, najlepiej rozłożyć spożycie w miarę możliwości na cały dzień. Na koniec warto wiedzieć, że stosowanie suplementów diety takich jak olej MCT nie zastąpi zróżnicowanej diety.