Suplementacja – jakie witaminy warto uzupełniać?

Wszyscy wiemy, jak ważne dla zdrowia i urody jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości witamin, minerałów i makroelementów. Niestety coraz trudniej dostarczać je naturalnie w żywności, dlatego że ta jest zwykle przetworzona i pozbawiona niezbędnych makroelementów. Jakie substancje należy suplementować?

 

Głównym celem suplementów jest dostarczenie organizmowi optymalnej ilości witamin i minerałów. Bardzo trudne jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników w samym pożywieniu, nawet przy dobrze zbilansowanej diecie. Suplementy diety przyjmowane zgodnie z zaleceniami producentów są całkowicie bezpieczne, choć nie można ich nigdy stosować jako zamienników pełnowartościowych posiłków. Rolą suplementów jest uzupełnienie diety, a nie całkowite zastąpienie pełnowartościowych posiłków. Po jakie witaminy warto sięgnąć?

 

Witamina D

 

Witamina D powszechnie kojarzona jest głównie ze słońcem. Często mówi się, że brak wystawiania ciała na słońce naraża organizm na deficyt witaminy D. Jest w tym sporo prawdy – rzeczywiście promieniowanie UV powoduje, że w ludzkim organizmie wytwarzana jest witamina D. Jednak ten naturalny sposób dostarczania organizmowi witaminy D jest niewystarczający do uzupełnienia witaminy D w takim zakresie, jak to konieczne. Nie tylko dlatego, że w naszej szerokości geograficznej za mało jest dni słonecznych, by to zapotrzebowanie zaspokoić. Produkcja witaminy D jest zależna także od czasu ekspozycji na słońce, grubości tkanki tłuszczowej, karnacji czy zanieczyszczenia powietrza. Ale dlaczego właściwie witamina D jest tak ważna, aby ją suplementować? Przede wszystkim witamina D wspomaga układ kostny. Stosowana jest w leczeniu krzywicy, osteoporozy i osteomalacji. Witamina D ma również wpływ na zwalczanie objawów chorób autoimmunologicznych, np. zmniejsza stany zapalne w przebiegu Tocznia. W końcu też jest niezastąpiona w diecie sportowca – przyspiesza regenerację mięśni i zwiększ ich wytrzymałość.

 

Witaminy z grupy B

 

Witaminy z grupy B są znane przede wszystkim osobom dbającym o swój wygląd i zainteresowanych pielęgnacją ciała. Biotyna, czyli witamina B7 wzmacnia włosy. skórę i paznokcie. Dzięki niej włosy rzadziej wypadają a paznokcie nie łamią się i nie rozdwajają. Witamina B9 znana jako kwas foliowy jest zalecana szczególnie kobietom w ciąży ze względu na dobroczynny wpływ na rozwój płodu. Ponadto kwas foliowy odpowiada za dobre samopoczucie (jego niedobór może skutkować stanami depresyjnymi) i niweluje uczucie zmęczenia. Z kolei witamina B8 wzmacnia koncentrację i pamięć.

 

Melatonina

 

Melatonina odgrywa kluczową rolę w regulacji snu. Jeśli cierpisz na bezsenność, wielokrotne wybudzanie się w ciągu nocy i płytki sen, warto sięgnąć po suplementy z melatoniną. Problemy ze snem najczęściej występują u osób o stresującym trybie życia, pracujących w systemie zmianowym, uprawiających intensywny i regularny trening,  a także u osób starszych – w okresie menopauzy i andropauzy. Warto pamiętać, że mocny sen jest podstawą zdrowia. Niedobór snu powoduje problemy z koncentracją, spadek nastroju, problemy z metabolizmem, a w najgorszym przypadku – choroby układu sercowo-naczyniowego.