Nadszedł rok pracownika – oto trendy w HR na 2024

Rok 2024 zapowiada się jako okres intensywnej aktywności w obszarze HR, a zestawienie przygotowane przez Preply wyznacza kilka kluczowych trendów, które będą dominować w tym sektorze.

Pierwszym zauważalnym trendem będzie rozwój modeli pracy hybrydowej oraz rosnąca popularność zespołów międzynarodowych. Choć w Polsce obserwuje się spadek zainteresowania pracą zdalną, to na rynkach zagranicznych coraz większą popularność zdobywają hybrydowe rozwiązania. Dla działów HR oznacza to konieczność opracowania skutecznych strategii organizacyjnych, które pozwolą zespołom efektywnie funkcjonować w tych nowych warunkach. Wdrażanie takich strategii będzie wymagało elastyczności, wiedzy i kreatywności od pracowników HR.

Ten trend łączy się bezpośrednio z kolejną pozycją z naszej listy, czyli globalnym zarządzaniem talentami. Budowanie zespołów międzynarodowych pracujących wyłącznie online wymaga od pracowników HR niezwykłej elastyczności, wiedzy, otwartości i niemałej kreatywności, aby poradzić sobie z takimi wyzwaniami, jak różnice kulturowe, strefy czasowe czy prawo. Takie zespoły muszą nie tylko efektywnie pracować, ale też mieć w sobie poczucie wspólnoty. A międzynarodowych zespołów będzie w organizacjach coraz więcej – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Drugim istotnym trendem będzie rosnące znaczenie różnorodności, równości, integracji i przynależności (DEIB) w firmach na międzynarodowych rynkach pracy. Działy HR będą podejmować coraz więcej inicjatyw mających na celu promowanie inkluzywności w kulturze organizacyjnej.

Zdrowie psychiczne pracowników również będzie rosnącym priorytetem dla firm w 2024 roku. Programy wellbeing staną się coraz bardziej kompleksowe, ze szczególnym naciskiem na zdrowie psychiczne i radzenie sobie ze stresem pracowników.

Kolejnym istotnym trendem będzie personalizacja ścieżek rozwoju pracowników oraz rosnąca rola sztucznej inteligencji w tym procesie. Dzięki AI możliwe będzie dostosowanie szkoleń do indywidualnych potrzeb pracowników, co przyczyni się do zwiększenia ich zaangażowania i efektywności.

Wysoko na liście najpopularniejszych szkoleń finansowanych przez pracodawców jest nauka języków. Coraz częściej przedsiębiorstwa wymagają od swoich pracowników znajomości już nie jednego, a co najmniej dwóch języków obcych. Język angielski powoli przestaje wystarczać. Jeśli firma otwiera się na nowe rynki, a ma już swoich sprawdzonych pracowników, woli zainwestować w ich kształcenie, zamiast szukać nowych kandydatów z zewnątrz – zauważa Sylvia Johnson z Preply.

W obszarze rekrutacji spodziewane są również zmiany, takie jak większe znaczenie umiejętności i zdolności szybkiego uczenia się w procesie pozyskiwania talentów, a także coraz większe wykorzystanie sztucznej inteligencji w selekcji kandydatów.

Podsumowując, rok 2024 będzie czasem intensywnych zmian w obszarze HR, gdzie firmy będą musiały odpowiedzieć na nowe wyzwania i dostosować się do zmieniających się potrzeb pracowników oraz rynku pracy.