Łazienka w stylu loftowym – jak stworzyć funkcjonalną aranżację?

Cechą charakterystyczną stylu loftowego jest oszczędność formy oraz prostota. Można także spotkać się z ciekawymi dodatkami i designerskimi meblami. W mieszkaniach urządzonych w tym duchu powinna funkcjonować jedna otwarta przestrzeń, podzielona na strefy. W przypadku łazienki stawiamy na surowość oraz minimalizm. Wnętrza urządzone w tym stylu zachwycają swoim nietuzinkowym charakterem oraz oryginalnymi rozwiązaniami. Intymna atmosfera sprzyja relaksowi i umila wieczorne rytuały. Jakie elementy powinny znaleźć się w tak urządzonym pomieszczeniu?

Najważniejsze informacje o stylu loftowym

Połączenie minimalizmu i funkcjonalnych oraz designerskich rozwiązań sprawia, że loftowa łazienka prezentuje się bardzo oryginalnie. Przede wszystkim nie przytłacza nadmiarem przedmiotów, a codzienne korzystanie z niej jest wygodne. Jeśli chodzi o kolorystykę, stawia się głównie na biel, czerń i szarości. Jako podstawowy mebel doskonale sprawdzi się szafka łazienkowa czarna lub biała. W pomieszczeniu mogą znaleźć się też elementy drewniane i wykonane z kamienia. Chcąc ożywić całość kompozycji, najlepiej zdecydować się na detale w wyrazistych odcieniach, np. w postaci doniczek czy pojemników na mydło lub szczoteczki. Dobrze sprawdzają się również elementy metalowe, chromowane i mosiężne oraz motywy geometryczne.

Sklep z wyposażeniem łazienek – jakich elementów warto w nim szukać?

W łazienkach urządzonych w stylu loftowym dążymy do uzyskania jak największej przestrzeni. Zamiast klasycznej kabiny prysznicowej dobrym wyborem będzie szyba prysznicowa walk in. Z jednej strony będzie się ona prezentować bardzo minimalistycznie, zaś z drugiej zapewni komfortowe korzystanie. Brak brodzika jest sporym ułatwieniem, zwłaszcza dla starszych domowników i dzieci. Chcąc jeszcze bardziej podkreślić styl aranżacji i zaakcentować strefę kąpielową, dobrze sprawdzi się czarna szyba prysznicowa. Osoby, które mają większą łazienkę, mogą postawić na wannę. Znakomitym wyborem będzie zwłaszcza ta wolnostojąca o prostych kształtach.

Kolejnym ważnym elementem łazienki w stylu loftowym jest oświetlenie. Warto postawić na lampy wyróżniające się surowym wykończeniem. Mogą być wykonane z metalu. Dużą popularnością cieszą się wersje przypominające oświetlenie montowane kiedyś w fabrykach – z pojedynczą żarówką. Kolejną opcją są halogeny lub metalowe kinkiety.

Armatura w stylu loftowym i inne dodatki

Najlepszym wyborem do łazienek urządzonych w tym stylu będzie bateria czarny mat. Uzyskamy jeszcze lepszy efekt, jeśli połączymy ją ze wspomnianymi czarnymi drzwiami prysznicowymi. Najlepiej wybrać armaturę wyróżniającą się prostymi, geometrycznymi kształtami. Ma być surowo, ale designersko. Czerń może też pojawić się na innych elementach, np. wieszakach. W ten sposób stworzymy spójną całość i połączymy poszczególne strefy łazienki.

Choć większość osób decyduje się na płytki ceramiczne, w przypadku loftów świetnym rozwiązaniem będzie też beton architektoniczny. Warto zaznaczyć, że większe płyty powiększają optycznie pomieszczenie. Za pomocą betonu architektonicznego można uzyskać surowy wygląd wnętrza. Dodatkowo jest on wyjątkowo wytrzymały i wodoodporny. Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie surowej czerwonej cegły. Będzie ona prezentować się znakomicie zarówno jako ozdoba pojedynczej ściany, jak i wszystkich ścian.